Urząd Gminy Ińsko
Powróć do: Turystyka i Sport

Ińska Izba Pamięci

Ińska Izba Pamięci powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych KADAM. Za przygotowanie zbiorów i obecną opiekę nad obiektem odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowych SEMAFOR.

Ińska Izba Pamięci udostępnia swoje zbiory od 23 październiku 2018r. w budynku dawnej stacji kolei dojazdowej przy ul. Kolejowej 3. W jednym z pomieszczeń znajduje się stała wystawa poświęcona 101-letniej historii Szadzkiej Kolei Dojazdowej (Saatziger Kleinbahn AG). Na wystawie zgromadzonych zostało wiele eksponatów i pamiątek pochodzących z prywatnych zbiorów. Odwiedzając Izbę będziemy mogli zobaczyć zachowane lampy kolejowe, bilety kartonowe, w tym najcenniejszy, bo z 1943r. z linii Nörenberg-Stargard,  rozkłady jazdy,  mapy sieci kolejowych i wiele wiele innych. Na szczególną uwagę zasługują tabliczki znamionowe pochodzące z wagonów, czy też mundury i czapki kolejarzy. Osobną  grupę pamiątek stanowią zdjęcia i dokumenty pracowników KD Ińsko. W Izbie zgromadzone zostały również pamiątki lokalnej historii miasteczka.

Opieką nad zbiorami i udostępnianiem zajmuje się Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowych SEMAFOR w Ińsku. Każdy, kto zamierza odwiedzić to szczególne dla mieszkańców naszego miasteczka miejsce, proszony jest o kontakt telefoniczny. Jesteśmy w stanie udostępnić Państwu zbiory, w jak najkrótszym czasie oczekiwania. Przewodnikami po wystawie są m.in. byli pracownicy KD Ińsko.

 

Przewodnicząca Stowarzyszenia SEMAFOR

Teresa Furman tel. 667050965