Urząd Gminy Ińsko

83 rocznica deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., z zajętych przez Związek Sowiecki polskich Kresów Wschodnich deportowano pierwszych 140 tys. Polaków zamieszkujących te tereny, głównie rodziny polskich wojskowych, urzędników państwowych, a także pracowników leśnych i kolejowych. Przez władze ZSRS zostały one uznane jako „element niepewny”, zagrażający sowietyzacji okupowanych ziem. Niestety, luty 1940 r. nie kończył gehenny Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie. Do czerwca 1941 r. Sowieci przeprowadzili łącznie cztery deportacje. Historycy szacują, że w ich ramach wywieziono w głąb Związku Sowieckiego co najmniej kilkaset tysięcy Polaków.

Z okazji Dnia Ińskiego Sybiraka pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim,

dotkniętym okrutnym losem zesłania na Syberię podczas II Wojny Światowej.

Zapewniam o głębokim szacunku i czci dla Sybiraków, którzy za to,

że byli Polakami zostali skazani na poniewierkę, więzienia oraz zsyłki. 

Losy Sybiraków są autentycznym świadectwem historii polskiego narodu, 

jednocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Życzymy wszystkim Sybirakom zdrowia,

pomyślności w życiu osobistym i radości.

Niech Państwa poświęcenie i doświadczenie

będą pielęgnowane w pamięci kolejnych pokoleń.

Burmistrz Ińska 

Jacek Liwak

wraz ze współpracownikami

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ińsku

Małgorzata Marzycka

wraz z Radnymi

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności