Aktywnie i kreatywnie z kolejką w tle
Październik 2021 r. był bardzo intensywny dla naszego Stowarzyszenia. Wizyty odwiedzających Izbę Pamięci, nasz wyjazd na zaproszenie do Pasewalk i realizacja kolejnego projektu grantowego z Lokalnej Grupy Działania WIR.
Tym razem zaproponowaliśmy temat „Aktywnie i kreatywnie z kolejką w tle”.
W pierwszej połowie października zorganizowaliśmy Warsztaty modelarskie dla dzieci i ich opiekunów
w czterech sołectwach, jeden w szkole i dwa w Izbie Pamięci. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie wykonać mini-makietę z tekturowych elementów. Wydawało się to trudne zadanie, jednak z czasem uczestnicy coraz sprawniej korzystali z nożyczek, kleju i naszej pomocy. Dla każdego uczestnika czekało małe co nie co i przede wszystkim radość i zadowolenie z wykonania zadania. Każdy zabrał swoją pracę do domu, a dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli być z nami, przekazaliśmy zestaw mini-makiet do samodzielnego wykonania w domu.
Drugim działaniem był Rajd rowerowy, który po części biegł po dawnej linii kolei z Ińska do DK 20, kierunek Woliczno. Pogoda pozwoliła na spokojne przeprowadzenie Rajdu, choć niejednokrotnie intensywnie „wiatr wiał nam w twarz”. Przewodnikiem Rajdu był zaprzyjaźniony leśniczy – Krzysztof. W Ziemsku mogliśmy zobaczyć dobrze zachowany nasyp kolejowy i pozostałość po moście kolejowym, weszliśmy na wieżę widokową i pospacerowaliśmy ścieżką przyrodniczą „Studnickie łąki”. Następnie ścieżką rowerową z Ginawy wróciliśmy do Ińska, gdzie przy Izbie Pamięci czekał na nas ciepły poczęstunek w postaci ogniska. Każdy rowerzysta otrzymał szelki odblaskowe, z których mamy nadzieję, uczestnicy będą w przyszłości korzystać. Na zakończenie zorganizowany został mini konkurs – rozwiązanie questu tematycznego, a nagrodami były: sakwy rowerowe na telefon, odblaski na rower oraz plecaki
i bidony z projektu EcoMuzea. Wszyscy otrzymali publikację „Turystyka rowerowa. Praktyczny poradnik”, pozyskaną od szczecińskiego Klubu Rowerowego GRYFUS.
Dziękuję wszystkim za udział w projekcie i wszelką pomoc w organizacji warsztatów i rajdu: paniom Danucie Tomczyk, Elizie Kowalczuk, Jolancie Deska, Jolancie Kliś, Gabrieli Wąś, Małgorzacie Piątkowskiej i panu Krzysztofowi Gawlikowi a pani Renacie Czerwonka za poprowadzenie warsztatów. Członkom i sympatykom Stowarzyszenia dziękuję za pracę nad projektem i za wolontariat.
Przewodnicząca Stowarzyszenia - Teresa Furman