Konsultacje społeczne

Regulamin:

 1. Zadać pytanie Burmistrzowi mogą wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
 2. Aby zadać pytanie należy wypełnić wymagane pola formularza.
 3. Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
 4. Nie będą publikowane pytania:
  1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  3. ponaglające,
  4. nie dotyczące spraw służbowych.
 5. O tym, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu decyduje Burmistrz.
 6. Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
 7. Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań. Administrator strony posiada podgląd adresu IP osoby zadającej pytanie.

Pytania do Burmistrza Ińska:


Zadający: Bartek kozanecki

Pytanie: Witam panie Burmistrzu czy policja w ińsku morze zrobić porządek z psami które latają luzem mają właścicieli a mogą stanowić potencjalne zagrożenie w innych gminach typu Chociwel lub inne nie mają kłopotu jak wiedzą czyj pies lata luzem to karają mandatem tak powinno być u nas

Odpowiedź:

Witam Panie Bartoszu,

Każdy właściciel psa jest zobowiązany o niego dbać. Właściciele psów, które puszczone są luzem, odpowiadają za wszystko, co ich pies zrobi. 

Wielokrotnie zgłaszaliśmy takie sprawy miejscowym policjantom. Po raz kolejny zwrócę im uwagę, by baczniej przyjrzeli się temu problemowi.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Marek Kowalczuk

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu Czy pomost przy Gospodarstwie Rybackim ma szanse przejść jakieś prace konserwacyjne? Obawiam się, że jeśli prace nie zostaną szybko przeprowadzone to pomost, który jest niewątpliwą atrakcją promenady czeka los pomostu na plaży miejskiej. Z poważaniem, Marek Kowalczuk

Odpowiedź:

Witam Panie Marku,

Pomost, o który Pan pyta, nie jest własnością Gminy Ińsko, więc nie ma możliwości byśmy remontowali go ze środków publicznych. Właścicielem jest Gospodarstwo Rybackie, więc tylko oni mogą dokonać konserwacji tego obiektu.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Kazimierz

Pytanie: Panie Burmistrzu, co z pomostem i wierzą widokowa? Kiedy zaczynamy prace?

Odpowiedź:

Witam Panie Kazimierzu,

Wieża i pomost są na końcowym etapie projektowania. Wyniki naboru Regionalnego Programu operacyjnego poznamy na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017. Pan Marszałek Jarosław Rzepa, chce aby przetargi ruszyły wczesną wiosną. Gmina Ińsko jest w o tyle dobrej sytuacji, że w tym roku będzie posiadać całą dokumentację projektową z pozwoleniami na budowę, więc w stosunku do Ińska jest to kwestia przetargu na budowę.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak  

Zadający: tadeusz

Pytanie: Witam. chciałem zapytać się sie dzieje z lampmi na ul. broniewskiego i boh warszawy poświecą 2 dni i gasną oszczędzacie czy jak

Odpowiedź:

Witam Panie Tadeuszu,

Nie wynika to z oszczędności lecz z awarii, która pojawiła się kolejny raz. Sprawa została zgłoszona już do Enea. Mam nadzieję, że awaria zostanie usunięta i więcej się już nie pojawi.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Marian

Pytanie: czy moglby Pan burmistrz porozmawiac z Policja o godzinach przyjec interesantow , mogliby wywiesic jakas karteczke i godzine dziennie poswiecic , bo zlapac kogos na posterenku graniczy z cudem

Odpowiedź:

Witam Panie Marianie,

W najbliższym czasie porozmawiam na ten temat z kierownikiem Posterunku Policji w Ińsku Panem Krzysztofem Pakulskim.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: paweł

Pytanie: Witam Moje pytanie będzie z natury techniczne czy jest możliwość zamontowania mocniejszych żarówek na ul ogrodowej,zielonej,polnej i alejce do cmentarza bo albo lampy są już tak stare albo żarówki za słabe.Owe lampy świecą tylko żeby pokazać że swiecą

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Ja się z tą sugestią zgadzam, jednak jak zawsze problem leży w finansach. Na ten moment trudno będzie pozytywnie rozpatrzyć Pański wniosek, ale zapewniam, że myślę od jakiegoś czasu nad rozwiązaniem tej kwestii i zamontowaniu oświetlenia typu LED.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Mieszkaniec

Pytanie: Witam ! Widze ze zostal poruszony temat ul.Krzywej opuszczonego budynku i naprzeciw dzialki w stanie karygodnym. Prosze zrobic porzadek z tym miejscem. Ostatnio szlam z dzieckiem do szkoly a z tego budynku wyszedl pan pod wplywem alko i zaczal sie czepiac a co by bylo gdyby bylo ciemno i dziecko szlo samo- tragedia. A dzialka syf i malaria a wlasciciel ma wszystko gdzies

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Odpowiadałem już na podobnie zadane pytanie. Właściciel terenu został powiadomiony o tym fakcie i uprzedzony, że w przypadku braku działań z jego strony, zostanie powiadomiony o tym organ nadzoru budowlanego.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: jan

Pytanie: i dalej nie usłyszałem odp na temat lampmna ul.młynarskiej echh porusze ten temat na innych forach może burmistrz zastępca jego i pani Irenka cos poradzą wkońcu

Odpowiedź:

Witam,

Nie uzyskał Pan odpowiedzi bo Pan nie pytal, proszę się cofnąc do Pańskich poprzednich pytań. Obecnie trwa wymiana żarówek na terenie całej Gminy Ińsko.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Barbara

Pytanie: Panie Burmistrzu proszę mi powiedziec a vo z bezpiecznym dojściem z Rybionka do Ińska

Odpowiedź:

Szanowna Pani Barbaro,

Zarząd Dróg Wojewódzkich w ubiegłym roku zlecił opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę DW nr 151 przez Ińsko. Po wielu konsultacjach pomiędzy ZZDW i Burmistrza Ińska, udało się aby został zaprojektowany m.in. chodnik do Rybionka. Obecnie wydałem wszelkie niezbędne dla ZZDW decyzje środowiskowe dla inwestycji przebudowy DW 151 przez Ińsko, Ciemnik w kierunku na Recz. Dyrektor ZZDW zapowiedział, że najprawdopodobniej już w lutym 2017 roku, ruszą przetargi na przebudowę drogi. Zapewniał, że roboty budowlane rozpoczną się w drugiej połowie przyszłego roku.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Jan

Pytanie: ma Pan racje lampa jest tylko czemu od dłuzszego czasu nie świeci wcale ?? sytuacja jak z filmów Bareji

Odpowiedź:

Szanowny Panie Janie,

Obecnie trwa postępowanie w sprawie nowej umowy z Enea Operator w sprawie tej lampy. Gmina nie posiada już w tym budynku części wspólnej po sprzedaży mieszkania, które się tam znajduje. Obecnie pracujemy nad uzyskaniem zgody od mieszkańców tego budynku na pozostawienie lampy i założeniu nowego licznika dla Gminy Ińsko. Lampa będzie działać wymaga to tylko zakończenia procedur. Mam nadzieje, że uda się to w możliwie jak najszybszym czasie.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: JAN

Pytanie: Panie Burmistrzu na ul.Krzywej znajduje sie opuszczony budynek w masakrycznym stanie z ktorego pijaczki ,młodzież jak rownież i dzieci urzadzili sobie meline !do tego naprzeciwko zarośnięty zaniedbany ogród i to wszystko w centrum miasta! czy władze niemoga zrobić z tym porządku?? a wieczorami są problemy z przejściem tą ulicą z powodu braku oswietlenia , wydaje mi się że to dość żenująca sytuacja !!

Odpowiedź:

Witam Panie Janie,

Zwrócimy się do właściciela nieruchomości z nakazem zabezpieczenia budynków i uprzątnięcia jego nieruchomości, jeżeli to nie przyniesie efektów poinformujemy o zaistniałej sytuacji organ nadzoru budowlanego. Dziękujemy za zgłoszenie problemu. Co do oświetlenia to jest ono zamontowane na budynku posadowionym na przeciwko nieruchomości o której Pan wspomniał.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Marek Kowalczyk

Pytanie: Panie Burmistrzu, bardzo dziekuje za wyjaśnienie. Z tego co przeczytałem wynika, ze nie wiadomo czy żwirownia ma sens ekonomiczny dla gminy. To trochę loteria zarówno po stronie przychodowej jak i kosztowej. Czy zatem bedzie Pan chciał wszelkimi dostępnymi metodami zatrzymać niepewna inwestycje?

Odpowiedź:

Witam Panie Marku,

Zgodnie z tym co napisałem wcześniej Burmistrz ma bardzo ograniczone pole działania i może tylko w konkretnych okolicznościach nie wydać decyzji środowiskowej. W związku z powyższym będę dopuszczonymi przez przepisy prawa metodami procedował w tej sprawie.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Marek Kowalczyk

Pytanie: Panie Burmistrzu, bardzo dziekuje za wyczerpująca odpowiedz. Czy mógłby Pan powiedzieć rowniez jesli żwirownia by jednak rozpoczęła działalność to jakie by były przewidywane dochody gminy w ciagu roku. Co do tego rożne osoby maja rożne przewidywania. Kopalnia na swoich stronach mówi o 600-800 tys./rok.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marku,

Przewidywania mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Myślę, że na ten moment nikt nie jest w stanie podać w sposób rzetelny ile ta opłata wyniesie. Nie jest to przecież opłata stała i wpływ na nią ma wiele czynników. Jak sama nazwa wskazuje jest to opłata eksploatacyjna, więc zależna od poziomu wydobycia - im więcej przedsiębiorstwo wyprodukuje, tym ta opłata będzie wyższa. Po drugie poziom ceny eksploatacyjnej wynika z Obwieszczeń Ministra Środowiska . Od lat już kilku cena ta nie zmienia się, jednak nie będzie wiecznie taka sama. Na dzień dzisiejszy za tonę piasku lub żwiru opłata ta wynosi 58 groszy, z czego 60% jest dla Gminy (35 groszy) a 40% dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (23 grosze). 

Nawiasem mówiąc bardzo możliwe, że opłata ta zostanie zmniejszona lub całkiem zlikwidowana i pieniążki z jej tytułu zostaną przekazane Skarbowi Państwa. To tylko kilka aspektów tej sprawy, zatem ja nie odważę się odpowiedzieć wprost ile z tego tytułu może zasilić nasz budżet.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Ania

Pytanie: Panie Burmistrzu czy to prawda, że w Ińsku ma powstać market?

Odpowiedź:

Szanowna Pani Anno,

Tak market ma powstać obok budynku Policji w Ińsku. Budowa rozpocznie się wiosną 2017 roku.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: piotr

Pytanie: Panie Burmistrzu jest siłownia a co z oświetleniem tego obiektu. Na szkole wiszą halogeny które czasami są włączane , można je przełożyć na strone od siłowni i będzie problem rozwiązany . Dziękuje za rozwiązanie problemu.

Odpowiedź:

Witam Panie Piotrze,

Pomyślimy o ustawieniu halogenu tak aby oświetlał siłownie.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Marek Kowalczyk

Pytanie: Panie Burmistrzu, Prosto z mostu - bedzie ta żwirownia czy nie? Jesli tak to kiedy? Jesli nie to słyszałem Pana Michała w radiu jak mówił, ze Insko moze konkurować z morzem. Jak dokładnie ma konkurować? Brudniejszej plazy nie ma w okolicy. To problem nie tylko za Pana kadencji. Zatem będziemy gmina przemysłowa czy turystyczna?

Odpowiedź:

Witam Panie Marku,

Odpowiedź na to pytanie zacznę od końca - my już od dawna jesteśmy gminą przemysłowo - turystyczną. Proszę zobaczyć, co przynosi naszemu budżetowi największe podatki - są to zakłady przemysłowe. Może się to komuś nie podobać, ale tak właśnie jest. Czy mimo to Ińsko może konkurować z miejscowościami nadmorskimi - ależ tak. Proszę zwrócić uwagę na to, jak wielu turystów odwiedziło naszą miejscowość tego lata, gdy tylko były cieplejsze dni. Oczywiście "najazd" na Ińsko obserwujemy w dni wolne od pracy. W mojej ocenie wynika to ze specyfiki Ińska - jesteśmy i pewno jeszcze długo będziemy miejscowością "weekendową". Aby to zmienić musimy popracować nad infrastrukturą dla turystów, by być bardziej atrakcyjnymi. Właśnie nad tym pracujemy, o czym wielokrotnie już mówiliśmy i pisaliśmy. Co do bałaganu - nie przesadzałbym - tak to po prostu jest - duża ilość turystów generuje dużą ilość śmieci, które wbrew Pana sugestii sprzątamy. Kończąc odniosę się do żwirowni – pozostają na stanowisku jakie miałem w tym temacie jednakże wrócę nieco do historii tego przedsięwzięcia. W 2012 roku SKSM wystąpił do Burmistrza Ińska o wydanie decyzji środowiskowej dla terenu pod nową kopalnię. W wyniku przeprowadzonej procedury uzyskał wszelkie niezbędne uzgodnienia. Mimo to we wrześniu 2015 roku takiej decyzji nie wydałem, wskazując na pewne obawy tak moje jaki i społeczeństwa - dotyczące głównie bezpiecznej drogi wywozu kruszywa. W postępowaniu odwoławczym zarówno Samorządowe Kolegium Odwoławcze jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznały rację firmie SKSM. Tym samym jestem zmuszony do wszczęcia tego postępowania ponownie, ponieważ odwołanie uchwały z 2011 nic nie zmieni i procedura nadal będzie musiała być prowadzona. Przepisy dokładnie regulują w jakich okolicznościach Burmistrz może odmówić wydania takiej decyzji. Organ może odmówić określenia środowiskowych uwarunkowań w sytuacji, gdy:

- stwierdzi niezgodność lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 80 ust. 2 ustawy o ochronie środowiska);

- z oceny wynika zasadność realizacji innego wariantu, a wnioskodawca nie wyrazi zgody na realizację przedsięwzięcia w wariancie wskazanym przez organ administracji (art. 81 ust. 1 ustawy ooś);

- z oceny oddziaływania na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 i nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.  o ochronie przyrody (art. 81 ust. 2 ustawy ooś);

- z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza i nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 38j ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (art. 81 ust. 3 ustawy ooś);

- zakaz realizacji przedsięwzięcia wynika z przepisów szczególnych np. 

przepisów ustawy o ochronie przyrody;

- regionalny dyrektor ochrony środowiska odmówi uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia;

- z oceny oddziaływania na środowisko będzie wynikało, że pomimo zastosowania zaplanowanych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia mogłoby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska.

To tak pokrótce. Do takiej decyzji jeszcze bardzo długa droga zwłaszcza, że nie widać alternatywy wywozu kruszywa omijającej Ińsko.  

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Mateusz Roźmiej

Pytanie: Szanowny Panie, Cieszę się i gratuluję, że udało się zdobyć środki na budowę Ścieżki edukacyjnej z infrastrukturą. Mam kilka pytań odnośnie dostosowania tej inwestycji dla osób niepełnosprawnych: Czy pomost pływający będący elementem Ścieżki edukacyjna na wodzie będzie dostępny dla osób poruszających się na wózku? Czy ciąg pieszy pozbawiony będzie stopni i dostępny będzie dla "wózkowiczów"? Czy zamierzacie Państwo zainstalować urządzenia umożliwiające wejście do wody niepełnosprawnym, np. platformę lub dźwig? Nie jestem pewien jakie programy realizuje obecnie PFRON, ale chyba można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż tego sprzętu. Jeżeli w ramach projektu Ścieżki edukacyjnej powstanie nowa toaleta publiczna i/lub lokal gastronomiczny - czy również będą dostępne dla osób na wózkach? I jeszcze pytanie o dostępność boiska przy szkole dla osób na wózkach od strony parkingu - czy można by miejscowo obniżyć krawężnik, tak aby można było dojechać wózkiem do boisk i placu zabaw? Pozdrawiam, Mateusz Roźmiej

Odpowiedź:

Witam Panie Mateuszu,

Poruszył Pan istotną kwestię. Oczywiście, ścieżka i jej elementy mają być przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W wieży ma być zamontowana winda, do Centrum Edukacji Ekologicznej również będzie swobodny dostęp. Cały ciąg pieszy ma zostać wyrównany i ma na nim powstać prosta, szutrowa ścieżka do samej plaży. Toalety i punkt gastronomiczny, również będą dostosowane tak aby mogli z nich korzystać wszyscy bez wyjątków.

Na pomost również będzie mógł wejść każdy czy pieszy czy osoba na wózku inwalidzkim. Co do urządzenia umożliwiającego wejście do wody osobom niepełnosprawnym do musimy się zorientować. Przekażemy sugestię naszemu projektantowi.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: XXX

Pytanie: Mieszkam na końcu Ińska ( w kierunku Ciemnika) przy butlach z gazem, stoją tam stare drzewa które zostały podpalone ostatnim czasem, szybko zostały zgaszone przez mieszkańców. Czy jest możliwość usunąć drzewa aby uniknąć ponownego podpaleniem?

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Proszę o zgłosić sprawę w pokoju nr. 2

Musimy sprawdzić na czyjej działce rosną drzewa i kto powinien zgłosić wniosek o ich usunięcie

 

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Tomek

Pytanie: Dziekuje za odpowiedz Panie Burmistrzu. A co "dmuchancami" na plazy. To żenujące, ze cos takiego jest przy plaży od wielu lat. Jest to brudne, nieestetyczne i przeważnie zamknięte. Dodatkowo właściciel potrafi wywiesić brudny dywan na ogrodzeniu... Ponieważ właściciel żądło uruchamia ten żenujący kram to zastanawiam sie czy nie płaci za wynajem zbyt mało. Prosze powiedzieć ile.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Tomaszu,

Opłaty są wyliczane zależnie od zajmowanej powierzchni.

Zakładka "zadaj pytanie" nie służy do udzielania informacji kto jaką dzierżawę płaci.

 

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Emilia Łaniec

Pytanie: Dzień dobry, Panie Burmistrzu czy Urząd posiada gotowe wnioski o wykup mieszkania komunalnego ? Na BiP ich nie znalazłam . Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam Pani Emilio,

Wystarczy złożyć podanie o wykup mieszkania, w sekretariacie UGiM Ińsko. Nie są wymagane specjalne druki. Jednocześnie informuję, że mieszkanie nie może być zadłużone aby je wykupić.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak