Konsultacje społeczne

Regulamin:

 1. Zadać pytanie Burmistrzowi mogą wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
 2. Aby zadać pytanie należy wypełnić wymagane pola formularza.
 3. Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
 4. Nie będą publikowane pytania:
  1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  3. ponaglające,
  4. nie dotyczące spraw służbowych.
 5. O tym, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu decyduje Burmistrz.
 6. Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
 7. Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań. Administrator strony posiada podgląd adresu IP osoby zadającej pytanie.

Pytania do Burmistrza Ińska:


Zadający: Piter

Pytanie: Pytanie odnośnie sprzedawanych żaglówek. Czy w Ińsku wzorem lat minionych nie można byłoby przywrócić sekcji żeglarskiej w ramach klubu sportowego czy szkoły? Żagle nadają widzie kolorytu. Niestety na Ińskim jeziorze od wielu lat jest ich niewiele. Te małe kasety czy omegi wiele lat temu nadawały jezioru życia.

Odpowiedź:

Witam Pana,

Tak naprawdę, to wszystko można, trzeba mieć jednak odpowiednie środki. Sprzęt który obecnie licytujemy jest wysłużony, zniszczony i nie wydaje mi się, by rodzice pozwolili swoim dzieciom na korzystanie z niego. Należałoby więc zakupić nowy sprzęt, wyremontować pomieszczenia i zatrudnić instruktora z uprawnieniami - jest to wydatek na który nas nie stać.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Arek

Pytanie: Witam panie Burmistrzu ostatnio w głosie pojawił się artykuł o wyprzedaży szkolnych żaglówek . Mam z związku z tym pytanie czy nurkowie którzy zatopili w jeziorze jedna z szkolnych żaglówek o nazwie skiper zakupili ja tak samo w przetargu czy dogadali się pod stołem mógłby pan podać cenę za jaka zakupili żaglówkę do wiadomości publicznej . Pozdrawiam Arek

Odpowiedź:

Witam Panie Arkadiuszu,

To pytanie należy zadać temu, kto tę łódkę sprzedawał, a nie było to przeprowadzone za mojej kadencji. Jak widać my robimy to wszystko transparentnie, zgodnie z przepisami prawa.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Edyta

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu, jak matka chciałabym bardzo podziękować za sobotnią impreze która odbyła się na stadionie. Mój syn był bardzo dumny ze mógł wyprowadzić starszych kolegów na mecz. Może to nie jest pytanie ale bardzo mi jako rodzicowi podobała się taka forma zabawy mojego syna.

Odpowiedź:

Witam Pani Edyto,

Dziękować nie ma za co - wszelkie nasze działania nastawione są na dobro mieszkańców. Myślę też przy okazji, że podziękowania w tej materii głównie należą się działaczom klubu INA Ińsko, którzy byli głównymi organizatorami tej imprezy.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Kazimierz

Pytanie: Był ostatni autobus ze Stargardu o godzinie 18.00, co z tym połączeniem? Pociągi przyjeżdżające z południa Polski (z Krakowa czy Katowic) są przeważnie w Stargardzie po godzinie szesnastej i brak połączenia z Ińskiem. Mieszkam na śląsku i często odwiedzam Ińsko. Proszę o przywrócenie tego ostatniego połączenia.

Odpowiedź:

Witam Panie Kazimierzu,

Gmina Ińsko nie organizuje samodzielnie transportu publicznego. Na tym terenie realizuje go na podstawie koncesji od Starostwa Powiatowego w Stargardzie prywatna firma FEDEŃCZAK. 

Każdorazowo uruchomienie nowego kursu poprzedzone jest analizą finansową.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Arek

Pytanie: Cieszę się bardzo ze mamy wspólny cel i dbamy wspólnie o naszą przyrodę ! Kto mógłby sprawdzić czy nurkowie maja takowe zezwolenia na zatapianie tych przedmiotów ? Pozdrawiam i dziękuje za szybko i rzetelna odp .

Odpowiedź:

Witam Panie Arkadiuszu,

Każdy może wystąpić z wnioskiem o informację publiczną do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które jest zarządcą wód.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Arek

Pytanie: Witam mam pytanie dziękował pan nurkom za sprzątanie jeziora może w pierwszej kolejności udało by się panu ich namówić do posprzątania po sobie zostawionych śmieci na dnie jeziora typu wrak zagłówki , garaż ,trabant , przyczepa campingowa itp A dopiero potem należało by im podziękować ?! Swego pod nosem nie widza a nam mieszkańcom zarzucają zaśmiecanie ?

Odpowiedź:

Witam Panie Arkadiuszu,

Wrak żaglówki, garaż, ... są to instalacje celowo zatopione w jeziorze, które służą do szkolenia nurków. Nie nazywajmy tego śmieciami. Zresztą na zatopienie tych elementów nurkowie muszą otrzymać zezwolenie zarządzającego wodą i nie jest to gmina, ponieważ jezioro Ińsko jest własnością  skarbu państwa. Poza tym w tej akcji nie o to chodzi, by komukolwiek cokolwiek zarzucać - naszym wspólnym celem jest to, by otoczenie w którym żyjemy było czyste. W każdym razie jest to moim celem. Czy nie jest to również Pańskim celem? Podziękuję każdemu, kto przyczyni się do tego, by na terenie Gminy Ińsko było czysto!

Pozdrawiam serdecznie 

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Anna

Pytanie: Czy gmina bierze udział w akcji #PodBiałoCzerwoną W ramach tego projektu, rząd RP sfinansuje zakup masztów i flag dla każdej gminy, która przystąpi do akcji! Może warto uczestniczyć ? W paru miejscach w Ińsku by się przydały :) np. na rondach.

Odpowiedź:

Witam Pani Anno,

Gmina Ińsko swego czasu wzięła udział w akcji "Ławeczka Niepodległości". 

Ławeczka znalazła swoje miejsce przy Rondzie Niepodległości. Przy okazji montowania ławeczki miejsce przy rondzie zostało uporządkowane. 

Na skwerku stanął maszt, na którym powiewa biało - czerwona flaga. Drugi maszt stoi przy Urzędzie Gminy i Miasta Ińsko. 

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Anna

Pytanie: Dlaczego w okresie wakacyjnym nie zainteresował się Pan transportem np. turystów, chodzi o bus firmy F. W soboty i niedziele busy nie kursują. Czy są jakieś kroki dokonywane w tej kwestii ? Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Witam Pani Anno,

A skąd ta pewność, że się nie zainteresowałem??? Z właścicielem firmy rozmawiałem w trakcie wakacji kilkukrotnie, co skutkowało choćby tym, że zostały uruchomione dwa kursy. Kurs kolejny, zgodnie z deklaracją właściciela firmy, uruchomiony zostanie we wrześniu. Bardziej zajmuje mnie to, by nasi mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z transportu publicznego. Kończąc pragnę przypomnieć, że utrudnienia związane z transportem publicznym wynikają ze stanu epidemicznego w całym kraju.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Krzysztof

Pytanie: Dzień dobry panie burmistrzu nam pytanie mój syn udaje się od pierwszego września do pierwszej klasy szkoły podstawowej jego wychowawczynią będzie wiadoma dla pana i dla rodziców pani i z związku z tym mamy obawy czy będzie dobrze spełniać swój obowiązek ? Czy istnieje możliwość zmiany wychowawcy na inną panią bardziej kompętetną ?!

Odpowiedź:

Witam Panie Krzysztofie,

Po pierwsze nie wiem, kto jest tą wiadomą osobą. Po drugie trudno mi się odnieść do tej jednostronnej oceny, choćby z tego powodu, że nie wiem o kim mowa. Bez względu na wszystko, wydaje mi się, że takie postawienie sprawy jest jednak dla tej osoby krzywdzące. Wreszcie po trzecie uważam, że z tym problemem należy zgłosić się do dyrekcji szkoły, do czego zachęcam.

Pozdrawiam 

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Obywatel

Pytanie: Dlaczego miejska śmieciarka gubi soki z bioodpadów powodując kilkudniowy smród na ulicach?

Odpowiedź:

Witam Panią/Pana,

Sprawa została już przekazana do firmy wywożącej śmieci. Mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany. Proszę o kontakt, gdyby ten incydent się powtórzył.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Janina

Pytanie: P.Burmistrzu mam ogromą prośbę o utwardzenie ul.Orzechowej, która prowadzi do jeziora. Jest tu kilka osób, które jeżdżą na wózkach inwalidzkich i z powodu złej drogi zdarzają się upadki. Na drodze jest dużo dołków i móstwo piachu, który uniemożliwia przejazd i czasem wywrotkę z wózka. Proszę bardzo o zajęcie się tą sprawą. Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam Pani Janino,

Pani prośba jest bardzo ogólna, proszę więc, żeby zechciała Pani zgłosić się do Urzędu Gminy i doprecyzować zakres problemu abyśmy mogli zająć się problemem. Proszę dokładnie określić odcinek drogi. 

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: turysta

Pytanie: dzien dobry , prosze napisac czy Pan ze stacji nurkowej koło raka ma prawo przepedzac rowery wodne , które pływaja koło brzegu na którym znajduje sie stacja ? a jak moze tak to prosze napisac do jakiego miejsca ? ile metrów od brzegu i dlaczego. Dziekuje za odpowiedz

Odpowiedź:

Witam Panią/Pana,

Co do zasady woda nie leży w kompetencji tutejszego organu, więc nie ja ustalam reguły zachowania się na niej. Jest zakaz podpływania sprzętem pływającym w miejsce gdzie w wodzie przebywają osoby kąpiące się. Moim zdaniem wszystko jest kwestią bezpiecznego zachowania się na wodzie i podejrzewam, że można to w jakiś polubowny sposób ustalić z nurkami.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Arek

Pytanie: Witam. Mam domek na Rybionku zaraz przy przejezdzie drogi rowerowej na drugą stronę , a co za tym idzie widzę zachowanie rowerzystów ( oczywiście nie wszystkich) .Przez przejazdem na drugą stronę stoi znak STOP ale szczerze mało kto zwraca na to uwagę, zdarzyło się wiele razy ze auto na klaksonie hamowało ponieważ rowerzysta nie zachował ostrożności podczas przejazdu przez ulice, duże grono użytkowników drogi rowerowej nawet nie zwalnia.Mam propozycje aby zapobiec ewentualnemu potrąceniu rowerzysty przez auto lub motocykl. Może opłacałoby się ustawić przed przejazdem po obu stronach barierki zwalniające , koszt nie wielki a bezpieczeństwo o wiele większe. ( żałuje że nie mogę zamieścić tutaj foto takich barierek) One naprawdę działają i zmuszają rowerzystę do zejścia z roweru a co za tym idzie bezpiecznego przejścia na druga stronę. Czy jest taka możliwość aby takie barierki zamontować? Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam Panie Arkadiuszu,

Pańska troska o rowerzystów wydaje się być zasadną, w związku z powyższym wystąpię do zarządcy ścieżki z Pańską sugestią

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Ania

Pytanie: Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zakazu palenia na plaży. Czy tam wolno palić? Jeśli tak to czy uważa Pan, że to jest ok? Może w miejscach publicznych powinien obowiązywać zakaz?

Odpowiedź:

Witam Pani Anno,

W takich miejscach jak plaża zakaz palenia tytoniu i innych wyrobów tytoniowych jak i e-papierosów jest regulowany ustawą. Kategorycznie na Plaży miejskiej w Ińsku nie można palić.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Anna

Pytanie: Czy Gmina wnioskowała w drugiej turze dofinasowania sprzętów dla uczniów z akcji "zdalna szkoła"?

Odpowiedź:

Witam Pani Anno,

Nie wnioskowaliśmy w II turze naboru ponieważ nie było takiego zapotrzebowania.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Henryk

Pytanie: czy gmina jest zainteresowana sprzątaniem lasów

Odpowiedź:

Witam Panie Henryku,

Nie do końca rozumiem intencji tego pytania - oczywiście że jesteśmy zainteresowani tym, żeby w lasach było czysto, jednak za czystość na danym gruncie odpowiada właściciel terenu - w tym konkretnym przypadku Lasy Państwowe powinny realizować to zadanie. My rzecz jasna takie działanie promujemy i wspieramy.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: wodnik

Pytanie: jaki jest stan prawny po wejściu w życie nowych przepisów. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 2.1. Kto odpowiada za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków? . . . . . . . 12 2.2. Kto w gminie prowadzi działalność zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13 2.3. Uprawnienia regulatora taryf . . . . . . . .

Odpowiedź:

Witam Panią/Pana,

Jaki jest stan prawny po wejściu w życie nowych przepisów.

 

2.1. Kto odpowiada za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków?

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy (Dz.U.2019.0.1437 t.j. - Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Art. 3 ust. 1

 

2.2. Kto w gminie prowadzi działalność zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków?

Zadania gminy Ińsko w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Ińsko sprawuje na podstawie uchwały nr XXXVIII/249/20 Rady Miejskiej w Ińsku z dnia 27.09.2018 r. w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz Umowy 01/96 z dnia 16.04.1996 r. jest Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych Sp. z o.o. 3 Maja 14/2, 72-200 Nowogard.

 

2.3. Uprawnienia regulatora taryf:

Art. 27 a. ust. 3 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków do zadań organu regulacyjnego należy:

1) opiniowanie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków;

2) zatwierdzanie taryf;

3) rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług;

4) wymierzanie kar pieniężnych, o których mowa w art. 29 (kara pieniężna za naruszenie przepisów ustawy w zakresie taryf);

5) zbieranie i przetwarzanie informacji dotyczących przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w szczególności obliczanie średnich cen dostaw wody i odbioru ścieków i publikowanie informacji o tych cenach;

6) sporządzanie i publikowanie raportów dotyczących warunków wykonywania działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Maria

Pytanie: dlaczego płacimy tak drogo za wodę skoro mamy dookoła akweny wodne ? Województwo zachodniopomorskie RANKING Średnia cena dla całego województwa jest bardzo niska, ale już nie dla niektórych gmin. Drogo jest chociażby w Szczecinie: Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa ? 8,90 zł Najwyższa cena ? Sławobrze: 22,57 zł za metr sześcienny Najniższa cena ? Nowogard: 7,18 zł za metr sześcienny Cena dla Szczecina ? 11,09 zł za metr sześcienny https://zaradnyfinansowo.pl/ w Ińsku cena 1 metra sześciennego wody i ścieków wyosi 13,76 zł

Odpowiedź:

Witam Pani Mario,

Ceny wody i ścieków już od 3 lat reguluje instytucja Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Wcześniej Rada Miejska miała wpływ na te taryfy, obecnie już nie, więc nie znam powodów, dla których cena wody i ścieków jest właśnie taka. Podane przez Pana przykłady pokazują, że w każdej gminie ceny te kształtują się inaczej, w zależności od warunków panujących na terenach gmin, a po drugie, że jednak w naszej gminie nie jest najdrożej. Woda w wodociągach na terenie Gminy Ińsko pochodzi ze studni głębinowych i jeziora nie mają tutaj nic do rzeczy.

Pozdrawiam serdecznie 

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Dzień dobry. W naszym mieście poprowadzona jest linia internetu światlowodowego. Dlaczego ulica Zielona nie została uzbrojona w łącze światłowodowe? I czy będzie uzbrojona w ten typ łącza? Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Ulica Zielona jest objęta do uzbrojenia w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2. Sieć światłowodową na ulicy Zielonej wykona Orange Polska. Wykonawca na tę chwilę wykonuje światłowody w okolicach ulicy H. Sienkiewicza. Nie znam terminu kiedy zaczną się prace na ulicy Zielonej.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Panie burmistrzu proszę przedstawić mi jako mieszkańcówi przedstawić dlaczego nie przedłużył Pan umowy z Panią Dyrektor chociaż miał Pan taką możliwość. Tylko proszę o poważną odpowiedź, ponieważ powołanie na Dyrektora Pana szwagra budzi u ludzi wielki niesmak. Pozdrawiam Paweł

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Istotnie, miałem taką możliwość, jednak uważam, że najuczciwszym rozwiązaniem jest konkurs, w który każdy ma szansę ubiegać się o dane stanowisko. Dlaczego więc - powód jest prozaiczny, otóż p. Dyrektor nie posiada aktualnej oceny pracy. Nie mając ważnej, aktualnej oceny pracy p. Dyrektor jakby sama siebie wykluczyła z możliwości stanięcia do konkursu, bądź możliwości powołania jej na to stanowisko. Dlaczego nie miała aktualnej oceny - tego nie wiem i uważam, że takie pytanie należałoby zadać p. Dyrektor. Wszystko to jednak nie zmienia faktu, że, jak już napisałem, najuczciwszym rozwiązaniem jest konkurs. Co do p. Jamrożego i o niesmak, o którym Pan pisze - przypominam, że to komisja, w toku wielu czynności, wskazuje organowi czyli burmistrzowi, którego z kandydatów należ powołać na stanowisko Dyrektora szkoły. 

Komisja jest "ciałem" niezależnym. W skład komisji wchodzi  troje przedstawicieli burmistrza, troje Kuratorium Oświaty (w tym konkretnym przypadku było dwoje, ponieważ jedna z Pań nie mogła z powodów osobistych uczestniczyć w posiedzeniu), dwoje Rady Pedagogicznej, dwoje Rady Rodziców i przedstawiciel związków zawodowych - razem 11 osób (w naszym konkretnym przypadku było ich 10). Komisja w toku swoich prac wyłoniła kandydaturę p. Jamrożego, więc mnie nie pozostaje nic innego, jak powołać go na to stanowisko. Jak widać decyzja ta u niektórych budzi niesmak, jednak proszę być pewnym, że każda inna decyzja również u wielu mieszkańców budziłaby niesmak, co dowodzi jedynie tego, że nie ma takich decyzji, które zadowoliłyby wszystkich. 

Przykro mi, że czuje Pan niesmak, jednak raz jeszcze zwracam uwagę na fakt, że tak naprawdę, to komisja konkursowa a nie ja wskazała p.  Jamrożego na stanowisko Dyrektora.

Pozdrawiam serdecznie 

Burmistrz Ińska Jacek Liwak