Konsultacje społeczne

Regulamin:

 1. Zadać pytanie Burmistrzowi mogą wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
 2. Aby zadać pytanie należy wypełnić wymagane pola formularza.
 3. Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
 4. Nie będą publikowane pytania:
  1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  3. ponaglające,
  4. nie dotyczące spraw służbowych.
 5. O tym, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu decyduje Burmistrz.
 6. Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
 7. Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań. Administrator strony posiada podgląd adresu IP osoby zadającej pytanie.

Pytania do Burmistrza Ińska:


Zadający: Ania

Pytanie: Panie Burmistrzu czy to prawda, że w Ińsku ma powstać market?

Odpowiedź:

Szanowna Pani Anno,

Tak market ma powstać obok budynku Policji w Ińsku. Budowa rozpocznie się wiosną 2017 roku.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: piotr

Pytanie: Panie Burmistrzu jest siłownia a co z oświetleniem tego obiektu. Na szkole wiszą halogeny które czasami są włączane , można je przełożyć na strone od siłowni i będzie problem rozwiązany . Dziękuje za rozwiązanie problemu.

Odpowiedź:

Witam Panie Piotrze,

Pomyślimy o ustawieniu halogenu tak aby oświetlał siłownie.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Marek Kowalczyk

Pytanie: Panie Burmistrzu, Prosto z mostu - bedzie ta żwirownia czy nie? Jesli tak to kiedy? Jesli nie to słyszałem Pana Michała w radiu jak mówił, ze Insko moze konkurować z morzem. Jak dokładnie ma konkurować? Brudniejszej plazy nie ma w okolicy. To problem nie tylko za Pana kadencji. Zatem będziemy gmina przemysłowa czy turystyczna?

Odpowiedź:

Witam Panie Marku,

Odpowiedź na to pytanie zacznę od końca - my już od dawna jesteśmy gminą przemysłowo - turystyczną. Proszę zobaczyć, co przynosi naszemu budżetowi największe podatki - są to zakłady przemysłowe. Może się to komuś nie podobać, ale tak właśnie jest. Czy mimo to Ińsko może konkurować z miejscowościami nadmorskimi - ależ tak. Proszę zwrócić uwagę na to, jak wielu turystów odwiedziło naszą miejscowość tego lata, gdy tylko były cieplejsze dni. Oczywiście "najazd" na Ińsko obserwujemy w dni wolne od pracy. W mojej ocenie wynika to ze specyfiki Ińska - jesteśmy i pewno jeszcze długo będziemy miejscowością "weekendową". Aby to zmienić musimy popracować nad infrastrukturą dla turystów, by być bardziej atrakcyjnymi. Właśnie nad tym pracujemy, o czym wielokrotnie już mówiliśmy i pisaliśmy. Co do bałaganu - nie przesadzałbym - tak to po prostu jest - duża ilość turystów generuje dużą ilość śmieci, które wbrew Pana sugestii sprzątamy. Kończąc odniosę się do żwirowni – pozostają na stanowisku jakie miałem w tym temacie jednakże wrócę nieco do historii tego przedsięwzięcia. W 2012 roku SKSM wystąpił do Burmistrza Ińska o wydanie decyzji środowiskowej dla terenu pod nową kopalnię. W wyniku przeprowadzonej procedury uzyskał wszelkie niezbędne uzgodnienia. Mimo to we wrześniu 2015 roku takiej decyzji nie wydałem, wskazując na pewne obawy tak moje jaki i społeczeństwa - dotyczące głównie bezpiecznej drogi wywozu kruszywa. W postępowaniu odwoławczym zarówno Samorządowe Kolegium Odwoławcze jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznały rację firmie SKSM. Tym samym jestem zmuszony do wszczęcia tego postępowania ponownie, ponieważ odwołanie uchwały z 2011 nic nie zmieni i procedura nadal będzie musiała być prowadzona. Przepisy dokładnie regulują w jakich okolicznościach Burmistrz może odmówić wydania takiej decyzji. Organ może odmówić określenia środowiskowych uwarunkowań w sytuacji, gdy:

- stwierdzi niezgodność lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 80 ust. 2 ustawy o ochronie środowiska);

- z oceny wynika zasadność realizacji innego wariantu, a wnioskodawca nie wyrazi zgody na realizację przedsięwzięcia w wariancie wskazanym przez organ administracji (art. 81 ust. 1 ustawy ooś);

- z oceny oddziaływania na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 i nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.  o ochronie przyrody (art. 81 ust. 2 ustawy ooś);

- z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza i nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 38j ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (art. 81 ust. 3 ustawy ooś);

- zakaz realizacji przedsięwzięcia wynika z przepisów szczególnych np. 

przepisów ustawy o ochronie przyrody;

- regionalny dyrektor ochrony środowiska odmówi uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia;

- z oceny oddziaływania na środowisko będzie wynikało, że pomimo zastosowania zaplanowanych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia mogłoby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska.

To tak pokrótce. Do takiej decyzji jeszcze bardzo długa droga zwłaszcza, że nie widać alternatywy wywozu kruszywa omijającej Ińsko.  

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Mateusz Roźmiej

Pytanie: Szanowny Panie, Cieszę się i gratuluję, że udało się zdobyć środki na budowę Ścieżki edukacyjnej z infrastrukturą. Mam kilka pytań odnośnie dostosowania tej inwestycji dla osób niepełnosprawnych: Czy pomost pływający będący elementem Ścieżki edukacyjna na wodzie będzie dostępny dla osób poruszających się na wózku? Czy ciąg pieszy pozbawiony będzie stopni i dostępny będzie dla "wózkowiczów"? Czy zamierzacie Państwo zainstalować urządzenia umożliwiające wejście do wody niepełnosprawnym, np. platformę lub dźwig? Nie jestem pewien jakie programy realizuje obecnie PFRON, ale chyba można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż tego sprzętu. Jeżeli w ramach projektu Ścieżki edukacyjnej powstanie nowa toaleta publiczna i/lub lokal gastronomiczny - czy również będą dostępne dla osób na wózkach? I jeszcze pytanie o dostępność boiska przy szkole dla osób na wózkach od strony parkingu - czy można by miejscowo obniżyć krawężnik, tak aby można było dojechać wózkiem do boisk i placu zabaw? Pozdrawiam, Mateusz Roźmiej

Odpowiedź:

Witam Panie Mateuszu,

Poruszył Pan istotną kwestię. Oczywiście, ścieżka i jej elementy mają być przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W wieży ma być zamontowana winda, do Centrum Edukacji Ekologicznej również będzie swobodny dostęp. Cały ciąg pieszy ma zostać wyrównany i ma na nim powstać prosta, szutrowa ścieżka do samej plaży. Toalety i punkt gastronomiczny, również będą dostosowane tak aby mogli z nich korzystać wszyscy bez wyjątków.

Na pomost również będzie mógł wejść każdy czy pieszy czy osoba na wózku inwalidzkim. Co do urządzenia umożliwiającego wejście do wody osobom niepełnosprawnym do musimy się zorientować. Przekażemy sugestię naszemu projektantowi.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: XXX

Pytanie: Mieszkam na końcu Ińska ( w kierunku Ciemnika) przy butlach z gazem, stoją tam stare drzewa które zostały podpalone ostatnim czasem, szybko zostały zgaszone przez mieszkańców. Czy jest możliwość usunąć drzewa aby uniknąć ponownego podpaleniem?

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Proszę o zgłosić sprawę w pokoju nr. 2

Musimy sprawdzić na czyjej działce rosną drzewa i kto powinien zgłosić wniosek o ich usunięcie

 

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Tomek

Pytanie: Dziekuje za odpowiedz Panie Burmistrzu. A co "dmuchancami" na plazy. To żenujące, ze cos takiego jest przy plaży od wielu lat. Jest to brudne, nieestetyczne i przeważnie zamknięte. Dodatkowo właściciel potrafi wywiesić brudny dywan na ogrodzeniu... Ponieważ właściciel żądło uruchamia ten żenujący kram to zastanawiam sie czy nie płaci za wynajem zbyt mało. Prosze powiedzieć ile.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Tomaszu,

Opłaty są wyliczane zależnie od zajmowanej powierzchni.

Zakładka "zadaj pytanie" nie służy do udzielania informacji kto jaką dzierżawę płaci.

 

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Emilia Łaniec

Pytanie: Dzień dobry, Panie Burmistrzu czy Urząd posiada gotowe wnioski o wykup mieszkania komunalnego ? Na BiP ich nie znalazłam . Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam Pani Emilio,

Wystarczy złożyć podanie o wykup mieszkania, w sekretariacie UGiM Ińsko. Nie są wymagane specjalne druki. Jednocześnie informuję, że mieszkanie nie może być zadłużone aby je wykupić.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Tomek

Pytanie: Panie Burmistrzu, Chcialbym sie dowiedzieć jakie są zasady sezonowego wynajmu powierzchni handlowych lub pod małą gastronomię. Czy jest to gdzieś szczegółowo opisane? Czy dysponuje Pan mapką gminy z wyznaczonymi takimi miejscami? Czy jest dostępny cennik?

Odpowiedź:

Szanowny Panie Tomaszu,

Wystarczy wystąpić z wnioskiem o dzierżawę terenu. Doświadczeniami z poprzednich lat staramy się ograniczać ilość gastronomi na plaży. W ramach projektu Wodna ścieżka edukacyjna - jezioro Ińsko, będzie zaprojektowany budynek, w którym zainteresowane osoby będą mogły wydzierżawić lokal. Pozwoli to na całkowite ograniczenie stawiania „budek”.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Turysta

Pytanie: Wracając do parkingów... do jakiego wydziału/referatu mam się udać, abym mógł obejrzeć dokumentację techniczną dot. budowy parkingów i miejsc postojowych? O ile znam przepisy, to nikt by nie wydał pozwolenia na budowę na tego typu inwestycję, dlatego bardzo chętnie bym obejrzał omawianą dokumentację. Rozumiem, że działka ma użytki tj. B, Bi czy Dr ? Jeżeli "droga" nie jest wykazana w ewidencji gruntów oraz nie ma statutu drogi publicznej to nie obowiązują przepisy o ruchu drogowym, chyba że jest postawiony znak że jest to droga wewnętrzna na której obowiązują owe przepisy. Proszę o odpowiedź na wszystkie zagadnienia poruszone w pytaniach, ponieważ takie szczegóły nie były omawiane.

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

Dokumentacja jest w UGiM Ińsko. Jest to droga wewnętrzna oznaczona w PZP Miasta Ińsko jako 5aKDW (teren ulic wewnętrznych). Obowiązują na niej przepisy ruchu drogowego.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Anka

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu czy to prawda że na terenie po byłym tartaku powstanie market Dino Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam Panią,

Tak to prawda. Firma Dino chce w tym roku rozpocząć budowę sklepu o powierzchni 540 m2. Obecnie są na etapie uzgodnień o przyłącze do sieci wodno – kanalizacyjnej i uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Turysta

Pytanie: W temacie jak przedmówca. Skoro "droga jak i parking" nie są wydzielone i są zlokalizowane na działkach przeznaczonych pod usługę i turystykę to na jakiej podstawie wybudowano tam parkingi? Czy na owe parkingi Gmina (właściciel działek) uzyskała pozwolenie na budowę? Można obejrzeć dokumentację techniczną dot. budowy miejsc postojowych (parkingów)? Kto płaci za bieżące utrzymanie dróg i parkingów, które wg mapy nie są działkami drogowymi? Rozumiem że w księdze wieczystej ani w wypisie z ewidencji gruntów również nie ma mowy że na przedmiotowych działkach znajdują się drogi oraz parkingi. I kolejne pytanie... skoro nie ma wyznaczonej na mapie drogi więc nie jest to droga publiczna, to dlaczego policja wypisuje mandaty za parkowanie np wzdłuż "drogi"?

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Parkingi służą obsłudze ruchu turystycznego. Wszelkie pozwolenia na budowę były uzyskane. Dokumentacja znajduje się w Urzędzie Gminy i Miasta Ińsko. Droga znajduje się na mapie ale nie ma osobnej działki geodezyjnej na odcinku przy plaży. Na pozostałych odcinkach jest wydzielona i policja ma prawo do wystawiania mandatów i będzie to robiła. Wielu nieodpowiedzialnych kierowców stawia samochody w takich miejscach, że uniemożliwia to swobodny przejazd służb ratunkowych gdyby („odpukać”) zaszła taka konieczność. Temat tej drogi i parkowania został już tutaj wyjaśniony i zgodnie z regulaminem "4. Nie będą publikowane pytania: na które już wcześniej została udzielona odpowiedź"

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Panie Burmistrzu Pan chyba nic nie rozumie, a już z pewnością nie czyta ustaw. art. 4 pkt 1 ustawy o drogach publicznych pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. niewątpliwie miejsca postojowe są urządzeniami technicznymi związanymi z obsługą ruchu. W związku z tym ponawiam pytanie czy wystąpi Pan do Regionalnej Izby Obrachunkowej z pytaniem czy obowiązujący system opłat na drodze przy plaży jest zgodny z obowiązującym prawem, bo ja jestem pewien że nie!

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

 

W miejscu gdzie są miejsca postojowe tak jak wspomniałem wcześniej są dwie duże działki co może Pan sprawdzić i na PZP Miasta Ińsko i w SIP Gminy Ińsko (http://insko.e-mapa.net). Na tym odcinku droga nie ma swojej osobnej działki. Parkingi są dzierżawione i będą bo jest to zgodne z przepisami. RIO nie zajmuje się takimi sprawami (odsyłam do przepisów o RIO), więc nie będę do nich występował o opinię. Jeżeli ma Pan ochotę może Pan w Urzędzie zobaczyć dokumentację techniczną drogi i miejsc postojowych. Droga i miejsca postojowe nie muszą mieć wydzielonej geodezyjnie działki. Proszę zapoznać się lepiej z przepisami.

 

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Karolina Tubacka

Pytanie: Panie Burmistrzu zdaje sobie sprawa że gmina ma problemy finansowe,ale gmina to nie tylko insko Co z wioskami Uważam że gmina zapomniała że są jeszcze wioski ,a one też mają potrzeby

Odpowiedź:

Szanowna Pani Karolino,

Zgadzam się z tą opinią, Gmina Ińsko to nie tylko Ińsko ale i sołectwa.

Staram się reagować na wszelkie sugestie zgłaszane przez sołtysów, niestety jednak kołderka jest krótka i nie wszystko mogę zrealizować. Jeśli ma Pani/Pan konkretne sprawy do załatwienia, proszę je zgłaszać poprzez sołtysa.

Sołtysi zawsze zgłaszają potrzeby mieszkańców bezpośrednio w urzędzie bądź na posiedzeniach Rady Miejskiej.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, w kwestii płatnego parkowania na plaży niestety Pana odpowiedź ni jak ma się do przepisów prawa. Miejsca parkingowe znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej, a zatem teren ten podlega pod przepisy ustawy o drogach publicznych. Przyjęty, więc przez pana sposób obciążania użytkowników parkingu opłatami jest niezgodny z prawem. Czy zamierza Pan zapytać Regionalną Izbę Obrachunkową czy jest to zgodne z prawem, a jeżeli nie to dlaczego?

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

Parkingi są wybudowane na działce przylegającej do drogi. Droga ta ma osobną działkę od skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej do skrzyżowania z ulicą Orzechową (działka nr 337). Na odcinku przy plaży, droga ta jest wybudowana na działkach 373 oraz 372/2. Obie te działki to według planu zagospodarowania przestrzennego to teren usługowy oraz usług turystyki.

Gmina ma prawo wydzierżawić znajdujące się tam miejsca postojowe, a ceny za parkowanie ustalane są przez dzierżawcę. Podobne sytuacje są w innych gminach jeżeli parkingi nie leżą w pasie drogowym.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Mieszkaniec

Pytanie: Panie Burmistrzu, Wiem, ze gmina nie dysponuje dużymi środkami co odbija się na słabej promocji. To powoduje, że przyjezdni z kraju i zagranicy wybierają inne miejsca wakacyjne. Efektem jest brak inwestycji w infrastrukturę i brak miejsc pracy. W takiej sytuacji ważne jest aby aktywizować społeczność lokalną. W sklepach w Insku praktycznie brak jest prduktów kolalnych - nawet ważywa, owoce czy chleb to produkty dowożone. Insko nie ma żadnej potrawy kolalnej, którą mogłoby się pochwalić. A przecież potencjał jest. Jest (niewielka bo niewielka ale zawsze...) agroturystyka, kilka knajp, sa gospodynie domowe, jest miejsce na targ, sa miejsca, które pozostają niewykorzystane (jak choćby bezsensowna dzierżawa gruntu przy ulicy przybzeżnej, gdzie jakis Anglik mial plany, ale nic z tego nie bedzie...). Moje pytanie jest takie: Czy ma Pan jakieś plany zmiany rzeczywistości poprzez aktywizację lokalnej społeczności? W tej chwili władza raczej administruje ale musi być jakaś wizja, plan. To odróżnia gminy dobrze prosperujące od tych, które są na marginesie. To odróżnia leaderów od managerów. Leader pociąga za swoją wizją ludzi. Dokąd Pan ciągnie ludzi, którzy powierzyli Panu władzę?

Odpowiedź:

Witam Panią/Pana,

Po pierwsze chciałem zauważyć, że "bezsensowna dzierżawa gruntu przy ulicy Przybrzeżnej, gdzie jakiś Anglik miał plany" to nie jest dzierżawa - tylko działki, które zostały sprzedane na użytkowanie wieczyste przez moją poprzedniczkę. Miał tam powstać kompleks hotelowy, jednak nikt do tej pory tego nie dopilnował i działki w środku miasta do dziś leżą odłogiem. Ta sytuacja już ma inny status, ponieważ "jakiegoś Anglika" odnaleźliśmy, spowodowaliśmy, że spłacił zaległe należności na rzecz Gminy Ińsko i podaliśmy sprawę do sądu o odzyskanie tych działek. Po co? - by znaleźć inwestora na budowę zaplecza hotelowo - gastronomicznego i by mieć miejsce na rynek dla naszego miasta.

Co do aktywizacji społeczeństwa - burmistrz nie ma bezpośredniego przełożenia na aktywność mieszkańców Gminy - żyjemy na szczęście w wolnym kraju i ja nie mogę nikomu niczego narzucić. Nie znaczy to jednak, że nie mamy pomysłu na zmianę tej sytuacji. Otóż jesteśmy w trakcie projektowania inwestycji pod nazwą "Ścieżka edukacyjna na wodzie". Zakres tej inwestycji to stworzenie infrastruktury mającej służyć między innymi rozwojowi ruchu turystycznego. Planujemy budowę ścieżki od strugi Iny do rezerwatu Kamienna Buczyna. W ramach tej ścieżki chcemy wybudować Centrum Edukacji Ekologicznej na bazie obecnego "hangaru", wieżę widokową o wysokości około 30 metrów w miejscu obecnych "dech", ścieżkę przez park z elementami małej infrastruktury (wiaty, ławki, tablice informacyjne, być może miejsce na park linowy, elementy siłowni, platforma widokowa), nowy pomost na plaży, toalety, być może pawilonu gastronomiczne, wypożyczalnię sprzętu pływającego). Wszystko ma to służyć rozwojowi ruchu turystycznego i mam nadzieję, że da to impuls dla naszych mieszkańców do inwestowania właśnie w tę dziedzinę, ponieważ Ińsko ma wszelkie walory, by być miejscowością turystyczną. Poza tym od 1 lipca 2016 roku uruchomiliśmy Ińskie Centrum Kultury, które po pierwsze ma wzbogacić ofertę kulturalną dla naszych mieszkańców i turystów, po drugie rozszerzyć ofertę zajęć edukacyjno - kulturowych dla dzieci i młodzieży. Być może uda nam się wreszcie na bazie ICK uruchomić kino, by choć raz w tygodniu można było w nim obejrzeć film.

Poza tym bardzo aktywnie zabiegamy o to, by niedziałające na terenie naszej gminy zakłady pracy wreszcie zaczęły funkcjonować (ośrodek łączności, bioetanol), gdyż ludzie po prostu potrzebują miejsc pracy. 

Nie zapominamy też o stacji paliw, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to jedna z największych bolączek naszych mieszkańców.

To tak pokrótce, jeśli nie zaspokoiłem Pani/Pana ciekawości, zapraszam do Urzędu Gminy.

Zabiegamy również o to, by nasza Gmina była na szlaku projektowanych przez samorząd województwa ścieżkach rowerowych. Udało się nam do projektu marszałka Geblewicza wprowadzić naszą Gminę na ścieżkę pod nazwą "Pojezierna (tysiąca jezior)", która otrzymała status priorytetowej i zostanie zrealizowana do końca 2018r. Przez naszą Gminę przejdą trzy odcinki - od granic gminy Marianowo do Ińska, od Rybionka do Storkowa i od Storkowa do drogi krajowej nr 20.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Panie Burmistrzu jaka jest podstawa prawna pobierania opłat za parkowanie w pasie drogowym ulicy położonej przy plaży? Czy dla tej ulicy obowiązuje uchwała o ustanowieniu strefy płatnego parkowania? Zauważam, że stosownie do treści art. 13b ustawy o drogach publicznych 1. Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. 2. Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej. 3. Rada gminy (rada miasta) na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach, może ustalić strefę płatnego parkowania. 4. Rada gminy (rada miasta), ustalając strefę płatnego parkowania: 1) ustala wysokość opłaty, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, z tym że opłata za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego nie może przekraczać 3 zł; 2) może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi; 3) określa sposób pobierania opłaty, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1. 5. Stawki opłat, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, mogą być zróżnicowane w zależności od miejsca postoju. Przy ustalaniu stawek uwzględnia się progresywne narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny postoju, przy czym progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20% za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę postoju. Stawka opłaty za czwartą godzinę i za kolejne godziny postoju nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę postoju.

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Przepisy, które Pan podaje faktycznie są obowiązujące ale tylko dla wyznaczonych stref płatnego parkowania. Parkingi położone w pasie drogowym ul. Aleja Spacerowa i Aleja Słoneczna zostały wydzierżawione osobie fizycznej na czas określony. To osoba ta ustala wysokość i rodzaj opłat za parkowanie. W związku z powyższym nie obowiązują tutaj przepisy ustawy o drogach publicznych.
Gmina nigdy nie ustalała w drodze uchwały stref płatnego parkowania.

Co do Pańskiego ponaglenia w sprawie tego pytania informuję, że według regulaminu, który zamieszczony jest na stronie odpowiedź udziela się w ciągu 14 dni. Nie zawsze mam czas aby odpowiedzieć na pytania w ciągu 2 dni.


Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Mieszkaniec

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu,moje pytanie brzmi:dlaczego nie szanujemy naszych pieniędzy?Otóż bardzo ładnie obsadzono cmentarz iglakami i co dalej one po prostu schną.Woda na cmentarzu jest.

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Mnie też przykro jest z tego powodu, że posadzone tuje schną, mimo iż są dość regularnie podlewane. Mogę to wytłumaczyć jedynie suszą, którą obserwujemy już od dłuższego czasu. Na wiosnę trzeba będzie przemyśleć dodatkowe nasadzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Zenek

Pytanie: Prosze o informacje co sie stali z mieniem gminnym z rozebranego mola tj. ławkami oraz ze zrobionymi ze stali nierdzewnej wieżami ratowniczymi i drabinkami. Jeśli zostały zbyte to komu, za ile i w jakim trybie?

Odpowiedź:

Witam Pana,

Mienie które pozostało z rozebranego mola jest w części wykorzystywane (ławki, wieżyczka) i w części magazynowane na terenie oczyszczlni ścieków w Ińsku.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Mirek

Pytanie: Prosze skomentować fakt negatywnej opinii jaka Regionalna Izba Obrachunkowa wydała do sprawozdania z wykonania budżetu z 2015 r. Czy czuje sie pan za to odpowiedzialny?

Odpowiedź:

Witam Pana,

Regionalna Izba Obrachunkowa zarzuca nam nieregulowanie terminowo zobowiązań z tytułu:

a) odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

b) składek na ubezpieczenie społeczne,

c) składek na Fundusz Pracy,

d) zakupu usług.

RIO w swej opinii wyjaśnia też powód, dla którego nie spłacamy terminowo wszystkich tych zobowiązań, a mianowicie przekroczenie wskaźnika spłaty zobowiązań (3,91% przy dopuszczalnym 3,14%) który wynika z zaciągniętych kredytów i pożyczek na łączną kwotę 2 178 842,

34 zł. Wszystkie te kredyty były zaciągnięte przez mojego poprzednika, nie czuję się więc winny tej sytuacji. Co do odpowiedzialności - spłacam te kredyty.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Stary mieszkaniec

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu mamy w Ińsku tyle zarośniętych placów a przybył jeszcze jeden przy smażalni ryb jeżeli tak ma wyglądać rozwijanie turystyki w naszej gminie to współczuję jej gospodarzom.

Odpowiedź:

Witam Pana,

Nie wiem co mam na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ nie wiem o jaki plac chodzi. Poza tym to nie jest pytanie, tylko stwierdzenie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak