Konsultacje społeczne

Regulamin:

 1. Zadać pytanie Burmistrzowi mogą wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
 2. Aby zadać pytanie należy wypełnić wymagane pola formularza.
 3. Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
 4. Nie będą publikowane pytania:
  1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  3. ponaglające,
  4. nie dotyczące spraw służbowych.
 5. O tym, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu decyduje Burmistrz.
 6. Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
 7. Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań. Administrator strony posiada podgląd adresu IP osoby zadającej pytanie.

Pytania do Burmistrza Ińska:


Zadający: Petent

Pytanie: Witam! Na jakiej podstawie urząd 02 maja br. jest nieczynny

Odpowiedź:

Witam serdecznie Pana/Panią,

Pracownicy urzędu poprosili o możliwość wzięcia jednego dnia urlopu, na co wyraziłem zgodę. 

 

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł Cichoń

Pytanie: Witam - Mam pytanie kiedy zostanie naprawiona droga biegnąca przez nasze miasto? Pozdrawiam z Poważaniem Paweł Cichoń

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Dziś połataliśmy wyrwy własnym sumptem. Jestem po rozmowie ze Starostą Stargardzkim i naprawa tej drogi powinna zacząć się niebawem.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Henryk Sadowski

Pytanie: Co z drzewami pozostałymi na cmentarzu mamy już kwiecień a drzewa jak stały tak stoją?

Odpowiedź:

Szanowny Panie Henryku,

Drzewa które pozostały jeszcze na cmentarzu w Ińsku, ale również w Ciemniku zostaną wycięta w okresie jesienno - zimowym. Obecnie prace zostały wstrzymane z uwagi na okres lęgowy ptaków.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Moika ć

Pytanie: Witam. Dlaczego do tej pory nie ma w Insku żadnego dyskontu przeciez u was jest tak drogo ze wczasowicze jeżdzą na zakupy do chociwla lub węgorzyna na zakupy.Dla kogo to jest niewgodne dla 3 prywacaży któży robią co chca .Pan jako burmistrz nie widzi problemu bo pana stac na pączka za 2,50 a emeryci ,dzieci szkolne .Wstyd miasteczko turystczne niedługo będzie wsią .Wspułczuje mieszkańca.

Odpowiedź:

Szanowna Pani / Panie,

Już niedługo na przetarg zostanie wystawiona działka przy stadionie miejskim w Ińsku o wielkości prawie jednego hektara. Dla tej działki zostały zmienione zapisy planu miejscowego. Będzie tam można wybudować stację paliw i sklep wielkopowierzchniowy do 1000 m. Już od dawna prowadzę rozmowy z inwestorem, który właśnie takie obiekty ma tam zbudować. Mam nadzieję na powodzenie tego przedsięwzięcia.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: AB

Pytanie: DLACZEGO WYBIERA PAN PYTANIA , A NIE ODPOWIADA NA WSZYSTKIE? ODPOWIEDZI NA MOJE PYTANIE BRAK. BOI SIĘ PAN NIEWYGODNYCH PYTAŃ?

Odpowiedź:

Szanowny Pani / Panie,

Zgodnie z punktem 4 regulaminu:

"4. Nie będą publikowane pytania:

 1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
 2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
 3. ponaglające,
 4. nie dotyczące spraw służbowych"

Nie boję się żadnych pytań i odpowiadam na wszystkie, zadane za pośrednictwem www.insko.pl. Nie odpowiadam tylko na pytania jak te wymienione w pkt. 4 regulaminu.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Jolanta Przybyla

Pytanie: Czy wladze wyremontuja piękne molo które było atrakcją tego miasta i przyciągały turystów ?przyjeżdżam tu od lat i oprócz promenady Nic poza tym nie jest robione.To miasto ma ogromny potencjał i może warto by go wykorzystać?

Odpowiedź:

Szanowna Pani Jolanto,

Niestety obecne molo nie nadaje się do remontu. Pale są powykrzywiane, krokwie i deski spróchniałe. Jest mi niezmiernie przykro, że musimy rozebrać ten obiekt ale jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Niestety na reklamację obiektu jest już za późno, a powinna być ona złożona do wykonawcy już dawno temu. Obecnie projektowany jest nowy pomost łącznie z ciągiem pieszym, od strugi Ińska do rezerwatu Kamienna Buczyna. Kiedy projekt zostanie zakończony będziemy aplikowali o środki zewnętrzne. Jesteśmy także w trakcie rozmów z Dyrektor Zespołów Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie partycypacji w kosztach ścieżki ekologicznej.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Danka

Pytanie: Panie burmistrzu, bardzo proszę o przycięcie lip na przystanku w Ińsku, tak jak to zrobiono z innymi drzewami przy głównej drodze. Wczoraj czekałam na przystanku na busa i niestety, ptaszek siedzący w koronie lipy narobił mi na kurtkę, nie wiedziałam, czy jechać, czy się wrócić do domu. Pozdrawiam Pana serdecznie, Danka

Odpowiedź:

Witam Panią,

Lipy zostaną przycięte.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: taki jaki

Pytanie: witam panie burmistrzu wstepuje tu anonimowo żeby palcami nie wytykali na miescie rozumie pan chyba , chodzi o to ze skarża pana za drzewa na tym smiesznym forum caffe , a co ja mam zrobic jesli naprawde drzewo jest zagrożeniem dla mojego a pan nie może kazac wyciąc od kogo w razie czego żądac odszkodowania ?

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Gdy drzewo rośnie na Pana/Pani własności, proszę złożyć wniosek o wycięcie w UGiM Ińsko pok. 2, jeżeli drzewo rośnie na działce sąsiada proszę go przekonać aby złożył wniosek. W sytuacji kiedy drzewo rośnie na działce gminy, powiatu lub województwa również proszę złożyć wniosek do UGiM Ińsko wtedy przekierujemy sprawę do odpowiednich organów. Sprawa odszkodowania zależy od właściciela posesji na której owe drzewo rośnie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Julia

Pytanie: Witam serdecznie, nurtuje mnie sprawa niedokończonej drogi w miejscowości Granica. Kto jest odpowiedzialny za brak asfaltu na końcu wioski? To wina gminy czy też Żwirowni? Czy coś będzie robione w tym kierunku? Jeśli tak to kiedy i przez kogo? Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam,

Niestety brak jest jakichkolwiek dokumentów w UGiM Ińsko oraz UM Węgorzyno dotyczących tej drogi. Próbowaliśmy zbadać "urwanie" asfaltu w miejscowości Granica. Odcinek tej drogi, który przebiega przez teren byłej kopalni, został przekazany w ramach rekultywacji Lasom Państwowym i leży w połowie na terenie Gminy Ińsko i w drugiej połowie na terenie Gminy Węgorzyno. Nadal staramy się odszukać dokumentację tej drogi lecz jest to trudne i czasochłonne. Jeżeli gmina zdobędzie już szczegółowe informacje na ten temat wtedy poinformuję o tym fakcie na stronie Gminy Ińsko.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Zenek

Pytanie: Witam.Od 9 listopada 2015 r. w imieniu upadłego Polskiego Koncernu Spirytusowego działa Kurator pan Kiper Jan Aleksander Czy zmiana syndyka na kuratora zmienia coś w dążeniu do kupna zakładu wspominanego niejednokrotnie przez pana inwestora? Czy możemy się dowiedzieć kto nim jest? I czy jest szansa na otwarcie zakładu w tym roku skoro ten tajemniczy inwestor jest tak bardzo zdeterminowany w dążeniu do kupna , jak Pan to podkreślił na jednej z seji Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam,

Sytuacja jest w ostatnim czasie dość dynamiczna. Otóż pan Kiper już nie jest Kuratorem. Postanowieniem sądu zarząd nad majątkiem oddany został Polskiemu Koncernowi Spirytusowi, czyli znaczy to niejako, że wrócił do właściciela. Pracujemy nad skontaktowaniem się z "nowym / starym" właścicielem, by zabezpieczyć interesy naszej gminy. Nie jest to wbrew pozorom łatwe, gdyż zmienione zostały wszelkie dane kontaktowe.

Co do inwestora. Po rozmowie z nim na początku marca wiem, że jest nadal zainteresowany. Również ma kłopot ze skontaktowaniem się z aktualnym zarządcą majątku. Jesteśmy z nim w stałym kontakcie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Julia

Pytanie: Witam serdecznie. Jak wygląda sytuacja z molo na plaży w Ińsku? Będzie oddane do generalnego remontu czy też zostanie całkiem zlikwidowane? Kiedy przewidziane są jakieś działania?

Odpowiedź:

Witam! Losy mola są już przesądzone od dawna. Wczesną wiosną zeszłego roku wykonana została przez firmę specjalistyczną ekspertyza stanu mola. Wykazała ona bardzo zły stan nie tylko dyliny, ale przede wszystkim elementów konstrukcyjnych (pale, podłużnice, krzyżulce,...). Autorzy oceny technicznego stanu mola zasugerowali dwie możliwości:

1. Kapitalny remont, który miałby polegać na rozmontowaniu całego mola i jego ponownej budowie (koszt bardzo wysoki);

2. Rozbiórka mola - opcja sugerowana.

W związku z powyższym podjąłem decyzję o rozbiórce tego obiektu. Gmina uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia (pozwolenie wodno-prawne i pozwolenie na rozbiórkę. Najprawdopodobniej rozbiórka mola będzie miała miejsce w marcu.

W ślad za tym podjąłem również decyzję o zaprojektowaniu nowego mola w ramach szerszej inicjatywy - zaprojektowania robocza przez nas nazwanej "ścieżki edukacyjnej na wodzie". Prace projektowe już trwają.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Panie Burmistrzu ponownie proszę opublikować decyzję SKO w sprawie żwirowni wraz z uzasadnieniem w BIPie (składam w ten sposób wniosek o udostępnienie informacji publicznej) bądź w na stronach Portalu Ińsko tak jak Pan to zrobił ze swoją decyzją. Niech się Pan nie boi odpowiedzialności politycznej za porażkę. Proszę wskazać na jakiej zasadzie Gmina zaskarżyła decyzję SKO do WSA? Z tego co się orientuję to Panu jako organowi, który wydał decyzję nie przysługuje prawo skargi do WSA, które jest zastrzeżone jedynie dla stron postępowania, którą organ przecież nie jest.

Odpowiedź:

Wniosku o infromacje publiczną nie składa się za pośrednictwem strony "Zadaj Pytanie Burmistrzowi". Chyba Pan wie jak powinien wyglądać taki wniosek? Proszę przysłać podpisany wniosek o udostępnienie informacji publicznej za pośrednictwem poczty lub e-maila. Ja się nie boję odpowiedzialności i dlatego nie ustępujemy w postępowaniu. Gmina zaskarżyła decyzję SKO do WSA ponieważ takie są regulacje prawne. Od decyzji Wojewody, SKO czy RIO, Gminie przysługuje odwołanie do WSA.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpoznało odwołanie żwirowni od wydanej przez Burmistrza decyzji omownej decyzji w sprawie warunków środowiskowych (decyzja z dnia 30.09.2015 r.). Jesli tak to jakie jest orzeczenie SKO. Proszę opublikować decyzję SKO wraz z uzasadnieniem tak jak to miało miejsce w przypadku decyzji z dnia 30 września.

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Tak, SKO rozpoznało decyzję, która wydałem i ją uchyliło. Obecnie odwołaliśmy się do WSA i czekamy na dalsze postepowanie. Musielibyśmy publikować wszystkie akta sprawy (cały segregator), więc zapraszam Pana do urzędu pokój nr 2 i tam wszelka dokumentacja zostanie Panu udostępniona. Publikacji podlega obwieszczanie o nie wydaniu decyzji.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Misiek

Pytanie: Czy przeciwko gminie toczą się jakieś sprawy sądowe (z czyjego wniosku)? Jaka jest wartość roszczeń w stosunku do gminy? Czy zapadły jakieś choćby nieostateczne wyroki?

Odpowiedź:

Witam,

Obecnie przeciwko Gminie Ińsko już od kilku lat toczy się sprawa związana z mieszkaniami socjalnymi i świetlicą w Ciemniku. Poprzedni wykonawca, z którym została zerwana umowa za nienależyte jej wykonanie podał Gminę do sądu o zapłatę ok. 500 tys. złotych. Sprawa nadal jest w toku i nie posiadamy informacji kiedy może zostać zakończona.

Gmina Ińska wystąpiła do sądu o odebranie użytkownikowi wieczystemu terenów za przystankiem PKS, w związku z niewywiązaniem się z umowy tj. brakiem inwestycji na tym terenie. Czekamy na pierwsze decyzje sądu w tej sprawie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Misiek

Pytanie: Pana odpowiedź w sprawie Centrum Kultury jest wymijająca. Skoro podjął Pan decyzję o utworzeniu takiej jednostki to chyba zaplanował Pan jakie wynagrodzenie zasadnicze będzie otrzymywał kierownik jednostki? Proszę o podanie tych założeń. Zakładam też, że robiono szacunkowe wyliczenie oszczędności. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby takie decyzje były podejmowane bez analiz. Proszę o konkretną odpowiedź jaki rząd oszczędności jest szacowany i na czym te oszczędności polegają?

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

Odpowiedź nie jest wymijająca. Wstępne założenia są, ale nie wyobrażam sobie aby podawać kwotę wynagrodzenia Dyrektora ICK jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu. To tak samo jakbym podał kwotę jaką Gmina ma przeznaczyć na inwestycję przed ogłoszeniem przetargu. Takie rzeczy są niedopuszczalne z punktu prawnego. Jeżeli chce Pan drastycznych oszczędności to Ośrodek Kultury i Biblioteka musiałyby zostać zlikwidowane a tego nikt z nas nie chce. Czy wyobraża sobie Pan, że Gmina nie realizuje imprez kulturalnych jak Ińskie Lato Filmowe czy inne pomniejsze imprezy? Na dzień dzisiejszy mogę tylko powiedzieć, że na początku działalności ICK wydatki będą tożsame z wydatkami COK na Kino i Bibliotekę, a nowy Dyrektor będzie musiał poszerzyć ofertę kulturalną dla mieszkańców naszej gminy. 

Przy każdej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej forma działalności i finansowania COK była podważana i uznawana za niezgodną z prawem, więc postanowiłem to naprawić. Nadmienię, że do tej pory "Ośrodek Kultury" w Ińsku nie mógł starać się o środki zewnętrzne z powodu braku podstaw prawnych do funkcjonowania. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji i przygotowania wniosku na rozbudowę obecnego budynku Kina Morena aby stworzyć dodatkowe miejsca dla ICK oraz ulokować tam Bibliotekę Publiczną.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Marek Kowalczuk

Pytanie: Bardzo dziękuję za odpowiedź. Moje wątpliwości zostały całkowicie rozwiane. Gratuluję pomysłu z uruchomieniem strony konsultacyjno-zapytaniowej. W czasach, gdy Urzędnicy z niechęcią odnoszą się do pytań Obywateli - Pan nam tę możliwość ułatwia wprowadzając formę komunikacji najwygodniejszą z możliwych. Z poważaniem, M.Kowalczuk

Odpowiedź:

Dziękuje Panie Marku mam nadzieje, że mieszkańcy, turyści i sympatycy Gminy Ińsko będą korzystać z tej możliwości.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Marek Kowalczuk

Pytanie: Witam Pana Mam wątpliwość związaną z opłatami z tytułu wywozu nieczystości z terenu nieruchomości. w podjętej uchwale czytamy: 1) nieruchomości wykorzystywanych jedynie przez część roku, na których znajdują się domki letniskowe w wysokości 336,00 zł rocznie od jednego domku, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz w wysokości 432,00 zł rocznie od jednego domku, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny; 2) innych nieruchomości wykorzystywanych jedynie przez część roku na cele rekreacyjno - wypoczynkowe w wysokości 168,00 zł rocznie od jednej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz w wysokości 216,00 zł rocznie od jednej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W świetle powyższego jak traktować mieszkanie w bloku użytkowane sezonowo? Należy traktować tę nieruchomość jako domek letniskowy czy jako inną nieruchomość? Z poważaniem, Marek Kowalczuk

Odpowiedź:

Witam Panie Marku,

Aby rozwiać Pana wątpliwości, informuję iż lokal mieszkalny w bloku nie jest domkiem letniskowym ani nieruchomością rekreacyjną-letniskową. W blokach działają wspólnoty i to one składają deklarację na odpady komunalne oraz zbierają opłaty od członków wspólnoty. Jeżeli Pan chce możemy skierować także Pańskie zapytanie do odpowiedniego MInisterstwa w celu interpretacji nieruchomości letniskowej.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Misiek

Pytanie: Jaka jest roczna wartość oszczędności gminy w związku z wydzieleniem z COK Centrum Kultury? Jaka była miesięczna wartość wynagrodzeń pracowników Kina Morena przed wydzieleniem Centrum Kultury oraz jaka kwota będzie przeznaczana na wynagrodzenia pracowników centrum kultury? jakie wynagrodzenie brutto otrzymywac będzie osoba zajmują stanowisko kierownika Centrum Kultury?

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

O dokładnych oszczędnościach będziemy mogli powiedzieć więcej po roku działalności osobnej instytucji kultury. Zatrudnienie w Ińskim Centrum Kultury nie będzie większe od obecnego zatrudnienia. Obecnie wszyscy pracownicy związani z kulturą w COK to 4 osoby i na ich bazie będzie organizowane zatrudnienie w ICK. Miesięcznie koszty pracowników w Kinie, Bibliotece Publicznej i Studium Piosenki to łącznie 6213,67 złotych brutto, z czego dwie osoby zatrudnione na pełny etat i dwie na pół etatu. Co do wynagrodzenia przyszłego Dyrektora ICK to proszę pytanie skierować w czerwcu kiedy będzie już po konkursie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Misiek

Pytanie: Jakie jest Pana i klubu radnych, który pana wspiera stanowisko w przedmiocie planowanej rozbudowy firmy Gryf Skand? Czy będzie się Pan sprzeciwiał tej inwestycji, a jeśli tak to dlaczego?

Odpowiedź:

Witam Pana,

Gmina jest po to aby wspierać także przedsiębiorców, którzy płacą podatki i zatrudniają mieszkańców naszej Gminy. Nie mam zamiaru sprzeciwiać się planom rozwoju istniejących firm. Każda dodatkowa powierzchnia to podatki i nowe miejsca pracy. Zależy mi na tym aby Gmina Ińsko się rozwijała, myślę że Panu tak samo. Obecnie rozmawiamy z kilkoma zainteresowanymi przedsiębiorcami, którzy chcą zainwestować w Gminie Ińsko. Między innymi z przedsiębiorcą zainteresowanym zakładem upadłego Koncerny Spirytusowego. Obecnie trwają rozmowy z poważnym inwestorem, który chce wykupić zakład, uruchomić go, zatrudnić mieszkańców naszej Gminy i u nas płacić podatki. Jeżeli będziemy mieli potwierdzenie, że zakład został wykupiony to poinformujemy o tym na naszej stronie internetowej.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Jacek S

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu. Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczącej obietnicy przedwyborczej a mianowicie kiedy doczekamy się stacji paliw w Ińsku?

Odpowiedź:

Witam Panie Jacku,

Rada Miejska w Ińsku zmieniła w ubiegłym roku Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla działki przeznaczonej pod stację paliw. Obecnie trwa procedura podziału działki w geodezji. Przetarg powinien odbyć się w II kwartale 2016 roku. Na dzień dzisiejszy jest kilku inwestorów zainteresowanych wybudowaniem stacji paliw i sklepu wielkopowierzchniowego na tym terenie. Na stronie internetowej Gminy Ińsko zamieściliśmy także informację o przygotowywaniu tej działki do przetargu aby znaleźć jeszcze więcej inwestorów. Myślę, że ta sprawa rozstrzygnie się jeszcze w tym roku.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak