Konsultacje społeczne

Regulamin:

 1. Zadać pytanie Burmistrzowi mogą wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
 2. Aby zadać pytanie należy wypełnić wymagane pola formularza.
 3. Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
 4. Nie będą publikowane pytania:
  1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  3. ponaglające,
  4. nie dotyczące spraw służbowych.
 5. O tym, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu decyduje Burmistrz.
 6. Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
 7. Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań. Administrator strony posiada podgląd adresu IP osoby zadającej pytanie.

Pytania do Burmistrza Ińska:


Zadający: Julia

Pytanie: Witam serdecznie, sezon turystyczny jeszcze się nie rozpoczął a plaża nie wygląda zachęcająco. Przepełnione śmietniki i śmieci walające się obok. Jak gmina planuje rozwiązać problem nadmiaru śmieci na plaży, które zostawiają turyści? Czy na plaży będą wstawione toalety aby plażowicze mogli z nich korzystać? Jeśli nie, to gdzie w takim razie załatwiać potrzeby fizjologiczne? Pozdrawiam

Odpowiedź:

Szanowna Pani Julio,

Mamy niestety mniej pracowników, którzy zajmują się pracami porządkowymi na terenie Gminy, jednak jestem spokojny o to, że poradzimy sobie z tym problemem. Od miesiąca czerwca na plażę będą wystawione duże kontenery na śmieci. Co do potrzeb fizjologicznych - toaleta TOI TOI już stoi od 30 kwietnia. Pod koniec czerwca na okres wakacyjny postawiony zostanie kontener sanitarny.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Marcin Grzegorczyk

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu. Pytanie zasadnicze - przyjeżdżam do Ińska raz w miesiącu. W sobotę 30.04 wraz ze znajomymi - czytaj turystami - wybrałem się na godzinę 15:30 na: "Promenada. plac za przystankiem PKS; Pokazy ratownictwa wodnego oraz Pokazy jednostki wojskowej. Poczęstunek grochówką strażacką. Dodatkowe atrakcje dla dzieci przygotowane przez wojsko i Burmistrza Ińska". Oczywiście jak to w Ińsku, zastałem 1 wóz strażacki i kilku strażaków z OSP Węgorzyno. Nie muszę chyba mówić, że pozostało mi tylko westchnąć, że nic nie zobaczyliśmy. Takie to strażackie świętowanie, tak się organizuje imprezy w naszym mieście. Co się stało? Gdzie te atrakcje?

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marcinie,

Impreza rozpoczęła się o godzinie 12.00 mszą świętą. Po mszy wszystkie pododdziały (OSP Ińsko, Wapnica, Suchań, Chociwel) oraz zaproszeni goście udali się na promenadę. Tam odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru (zgodnie z ceremoniałem strażackim). Na placu stał wóz Państwowej Straży Pożarnej ze Stargardu z kontenerem do ratownictwa przeciwpowodziowego. Poza tym stały wozy strażackie jednostek przybyłych na uroczystość (po oficjalnej uroczystości można je było zwiedzać). Żandarmeria Wojskowa udostępniła dwa symulatory (jazdy i pasów bezpieczeństwa) oraz zorganizowała małą strzelnicę, gdzie każdy mógł postrzelać z replik broni używanej przez nasze wojsko. Zaraz po zakończonej zbiórce odbył się pokaz gaszenia pożaru w obiekcie przedszkola. Był on przeprowadzony przez OSP Węgorzyno i Żandarmerię Wojskową według scenariusza, który osobiście ogłosiłem przez mikrofon. Pokaz trwał około 15 - 20 minut. Na placu w pobliżu Remizy OSP Ińsko rozstawione były urządzenia dmuchane dla dzieci. Cała uroczystość zakończyła się około godziny 15.30. Mieszkańcy mogli zjeść grochówkę i kiełbaski zasponsorowane przez OSP Ińsko.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Krzysztof

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie Pana Michała Zinko który w dniu wczorajszym zbierał podpisy zwolenników żwirowni na ulicy Zielonej. Pan ten oszukiwał starszych mieszkańców mówiąc że oddane podpisy są za żwirownią oraz przywróceniem stacji paliw w Insku! Mieszkańcy nie świadomi ukrytego haczyka podpisywali listy sądząc że podpisują petycję na budowę stacji paliw! Czy zamierza Pan coś z tym zrobić czy będzie się Pan temu biernie przyglądał? Pytanie drugie na czyje zlecenie działa ten pan?

Odpowiedź:

Witam Panie Krzysztofie,

Nie jest w mojej jurysdykcji aby zabronić komukolwiek chodzić i ankietować. Jeżeli faktycznie są sytuacje, w których wprowadza się mieszkańców naszej gminy w błąd to pozostaje mi tylko powiedzieć, kłamstwo ma krótkie nogi.

Ankieta czy jak Pan nazwał zbieranie podpisów nie jest moją inicjatywą i po raz kolejny pozostaje mi napisać, że moje zdanie jest niezmienne jestem przeciwny kopalni w pobliżu Ińska

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Petent

Pytanie: Czy prawo dopuszcza, aby wszyscy pracownicy wzięli w jednym dniu urlop? Jest to jeden z nielicznych dni, w których my petenci możemy załatwić sprawy w urzędzie nie zwalniając się ze swoich prac.

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Jest to dopuszczalne i zrobiłem to w drodze wyjątku. Kolejny "długi weekend" tj. piątek 27 maja po święcie Bożego Ciała, Urząd Gminy i Miasta Ińsko będzie czynny.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Jacek

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu proszę w końcu napisać kto chce kupić Bioetanol , bo od prawie roku pan powtarza że prowadzi Pan rozmowy tylko z kim??????????? Mieszkańcy są ciekawi

Odpowiedź:

Szanowny Pani Jacku,

Przypominam, że obecnie cały majątek po "Bioetanolu" zajęty jest przez komornika sądowego, więc kwestia jego sprzedaży to dość odległa sprawa. Co do tożsamości ewentualnego inwestora - obowiązuje mnie tajemnica. Mam tylko nadzieję, że kolejna zwłoka nie zniechęci go do zainwestowania w Ińsku.

Pozdrawiam serdecznie

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Kazik

Pytanie: Panie Burmistrzu wielokrotnie pracownicy opieki społecznej zbywali petentów oraz udzielali jak się później okazało niegodnych z prawdą informacji. Czy ktoś weryfikuję wiedzę i znajomość przepisów tych urzędników? Czy są wyciągane jakiekolwiek konsekwencje wobec tych osób? Ja sam byłem u Pana na skardze na Panią kierownik OPS-u.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Kazimierzu,

Za każdym razem, kiedy oficjalnie zgłaszane są do mnie skargi na pracowników OPS czy też pracowników urzędu, są one przeze mnie weryfikowane. Pracownicy są przeze mnie instruowani, że sprawy mieszkańców należy załatwiać ze wszelką starannością, zgodnie z literą prawa i bez zbędnej zwłoki. Trudno mi się jest tutaj odnieść do Pana skargi, więc zapraszam Pana do urzędu, gdzie udzielę odpowiedzi dotyczącej konkretnie Pańskiej skargi.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Petent

Pytanie: Witam! Na jakiej podstawie urząd 02 maja br. jest nieczynny

Odpowiedź:

Witam serdecznie Pana/Panią,

Pracownicy urzędu poprosili o możliwość wzięcia jednego dnia urlopu, na co wyraziłem zgodę. 

 

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł Cichoń

Pytanie: Witam - Mam pytanie kiedy zostanie naprawiona droga biegnąca przez nasze miasto? Pozdrawiam z Poważaniem Paweł Cichoń

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Dziś połataliśmy wyrwy własnym sumptem. Jestem po rozmowie ze Starostą Stargardzkim i naprawa tej drogi powinna zacząć się niebawem.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Henryk Sadowski

Pytanie: Co z drzewami pozostałymi na cmentarzu mamy już kwiecień a drzewa jak stały tak stoją?

Odpowiedź:

Szanowny Panie Henryku,

Drzewa które pozostały jeszcze na cmentarzu w Ińsku, ale również w Ciemniku zostaną wycięta w okresie jesienno - zimowym. Obecnie prace zostały wstrzymane z uwagi na okres lęgowy ptaków.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Moika ć

Pytanie: Witam. Dlaczego do tej pory nie ma w Insku żadnego dyskontu przeciez u was jest tak drogo ze wczasowicze jeżdzą na zakupy do chociwla lub węgorzyna na zakupy.Dla kogo to jest niewgodne dla 3 prywacaży któży robią co chca .Pan jako burmistrz nie widzi problemu bo pana stac na pączka za 2,50 a emeryci ,dzieci szkolne .Wstyd miasteczko turystczne niedługo będzie wsią .Wspułczuje mieszkańca.

Odpowiedź:

Szanowna Pani / Panie,

Już niedługo na przetarg zostanie wystawiona działka przy stadionie miejskim w Ińsku o wielkości prawie jednego hektara. Dla tej działki zostały zmienione zapisy planu miejscowego. Będzie tam można wybudować stację paliw i sklep wielkopowierzchniowy do 1000 m. Już od dawna prowadzę rozmowy z inwestorem, który właśnie takie obiekty ma tam zbudować. Mam nadzieję na powodzenie tego przedsięwzięcia.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: AB

Pytanie: DLACZEGO WYBIERA PAN PYTANIA , A NIE ODPOWIADA NA WSZYSTKIE? ODPOWIEDZI NA MOJE PYTANIE BRAK. BOI SIĘ PAN NIEWYGODNYCH PYTAŃ?

Odpowiedź:

Szanowny Pani / Panie,

Zgodnie z punktem 4 regulaminu:

"4. Nie będą publikowane pytania:

 1. na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
 2. obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
 3. ponaglające,
 4. nie dotyczące spraw służbowych"

Nie boję się żadnych pytań i odpowiadam na wszystkie, zadane za pośrednictwem www.insko.pl. Nie odpowiadam tylko na pytania jak te wymienione w pkt. 4 regulaminu.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Jolanta Przybyla

Pytanie: Czy wladze wyremontuja piękne molo które było atrakcją tego miasta i przyciągały turystów ?przyjeżdżam tu od lat i oprócz promenady Nic poza tym nie jest robione.To miasto ma ogromny potencjał i może warto by go wykorzystać?

Odpowiedź:

Szanowna Pani Jolanto,

Niestety obecne molo nie nadaje się do remontu. Pale są powykrzywiane, krokwie i deski spróchniałe. Jest mi niezmiernie przykro, że musimy rozebrać ten obiekt ale jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Niestety na reklamację obiektu jest już za późno, a powinna być ona złożona do wykonawcy już dawno temu. Obecnie projektowany jest nowy pomost łącznie z ciągiem pieszym, od strugi Ińska do rezerwatu Kamienna Buczyna. Kiedy projekt zostanie zakończony będziemy aplikowali o środki zewnętrzne. Jesteśmy także w trakcie rozmów z Dyrektor Zespołów Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie partycypacji w kosztach ścieżki ekologicznej.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

 

Zadający: Danka

Pytanie: Panie burmistrzu, bardzo proszę o przycięcie lip na przystanku w Ińsku, tak jak to zrobiono z innymi drzewami przy głównej drodze. Wczoraj czekałam na przystanku na busa i niestety, ptaszek siedzący w koronie lipy narobił mi na kurtkę, nie wiedziałam, czy jechać, czy się wrócić do domu. Pozdrawiam Pana serdecznie, Danka

Odpowiedź:

Witam Panią,

Lipy zostaną przycięte.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: taki jaki

Pytanie: witam panie burmistrzu wstepuje tu anonimowo żeby palcami nie wytykali na miescie rozumie pan chyba , chodzi o to ze skarża pana za drzewa na tym smiesznym forum caffe , a co ja mam zrobic jesli naprawde drzewo jest zagrożeniem dla mojego a pan nie może kazac wyciąc od kogo w razie czego żądac odszkodowania ?

Odpowiedź:

Witam Pana/Panią,

Gdy drzewo rośnie na Pana/Pani własności, proszę złożyć wniosek o wycięcie w UGiM Ińsko pok. 2, jeżeli drzewo rośnie na działce sąsiada proszę go przekonać aby złożył wniosek. W sytuacji kiedy drzewo rośnie na działce gminy, powiatu lub województwa również proszę złożyć wniosek do UGiM Ińsko wtedy przekierujemy sprawę do odpowiednich organów. Sprawa odszkodowania zależy od właściciela posesji na której owe drzewo rośnie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Julia

Pytanie: Witam serdecznie, nurtuje mnie sprawa niedokończonej drogi w miejscowości Granica. Kto jest odpowiedzialny za brak asfaltu na końcu wioski? To wina gminy czy też Żwirowni? Czy coś będzie robione w tym kierunku? Jeśli tak to kiedy i przez kogo? Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam,

Niestety brak jest jakichkolwiek dokumentów w UGiM Ińsko oraz UM Węgorzyno dotyczących tej drogi. Próbowaliśmy zbadać "urwanie" asfaltu w miejscowości Granica. Odcinek tej drogi, który przebiega przez teren byłej kopalni, został przekazany w ramach rekultywacji Lasom Państwowym i leży w połowie na terenie Gminy Ińsko i w drugiej połowie na terenie Gminy Węgorzyno. Nadal staramy się odszukać dokumentację tej drogi lecz jest to trudne i czasochłonne. Jeżeli gmina zdobędzie już szczegółowe informacje na ten temat wtedy poinformuję o tym fakcie na stronie Gminy Ińsko.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Zenek

Pytanie: Witam.Od 9 listopada 2015 r. w imieniu upadłego Polskiego Koncernu Spirytusowego działa Kurator pan Kiper Jan Aleksander Czy zmiana syndyka na kuratora zmienia coś w dążeniu do kupna zakładu wspominanego niejednokrotnie przez pana inwestora? Czy możemy się dowiedzieć kto nim jest? I czy jest szansa na otwarcie zakładu w tym roku skoro ten tajemniczy inwestor jest tak bardzo zdeterminowany w dążeniu do kupna , jak Pan to podkreślił na jednej z seji Pozdrawiam

Odpowiedź:

Witam,

Sytuacja jest w ostatnim czasie dość dynamiczna. Otóż pan Kiper już nie jest Kuratorem. Postanowieniem sądu zarząd nad majątkiem oddany został Polskiemu Koncernowi Spirytusowi, czyli znaczy to niejako, że wrócił do właściciela. Pracujemy nad skontaktowaniem się z "nowym / starym" właścicielem, by zabezpieczyć interesy naszej gminy. Nie jest to wbrew pozorom łatwe, gdyż zmienione zostały wszelkie dane kontaktowe.

Co do inwestora. Po rozmowie z nim na początku marca wiem, że jest nadal zainteresowany. Również ma kłopot ze skontaktowaniem się z aktualnym zarządcą majątku. Jesteśmy z nim w stałym kontakcie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Julia

Pytanie: Witam serdecznie. Jak wygląda sytuacja z molo na plaży w Ińsku? Będzie oddane do generalnego remontu czy też zostanie całkiem zlikwidowane? Kiedy przewidziane są jakieś działania?

Odpowiedź:

Witam! Losy mola są już przesądzone od dawna. Wczesną wiosną zeszłego roku wykonana została przez firmę specjalistyczną ekspertyza stanu mola. Wykazała ona bardzo zły stan nie tylko dyliny, ale przede wszystkim elementów konstrukcyjnych (pale, podłużnice, krzyżulce,...). Autorzy oceny technicznego stanu mola zasugerowali dwie możliwości:

1. Kapitalny remont, który miałby polegać na rozmontowaniu całego mola i jego ponownej budowie (koszt bardzo wysoki);

2. Rozbiórka mola - opcja sugerowana.

W związku z powyższym podjąłem decyzję o rozbiórce tego obiektu. Gmina uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia (pozwolenie wodno-prawne i pozwolenie na rozbiórkę. Najprawdopodobniej rozbiórka mola będzie miała miejsce w marcu.

W ślad za tym podjąłem również decyzję o zaprojektowaniu nowego mola w ramach szerszej inicjatywy - zaprojektowania robocza przez nas nazwanej "ścieżki edukacyjnej na wodzie". Prace projektowe już trwają.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Panie Burmistrzu ponownie proszę opublikować decyzję SKO w sprawie żwirowni wraz z uzasadnieniem w BIPie (składam w ten sposób wniosek o udostępnienie informacji publicznej) bądź w na stronach Portalu Ińsko tak jak Pan to zrobił ze swoją decyzją. Niech się Pan nie boi odpowiedzialności politycznej za porażkę. Proszę wskazać na jakiej zasadzie Gmina zaskarżyła decyzję SKO do WSA? Z tego co się orientuję to Panu jako organowi, który wydał decyzję nie przysługuje prawo skargi do WSA, które jest zastrzeżone jedynie dla stron postępowania, którą organ przecież nie jest.

Odpowiedź:

Wniosku o infromacje publiczną nie składa się za pośrednictwem strony "Zadaj Pytanie Burmistrzowi". Chyba Pan wie jak powinien wyglądać taki wniosek? Proszę przysłać podpisany wniosek o udostępnienie informacji publicznej za pośrednictwem poczty lub e-maila. Ja się nie boję odpowiedzialności i dlatego nie ustępujemy w postępowaniu. Gmina zaskarżyła decyzję SKO do WSA ponieważ takie są regulacje prawne. Od decyzji Wojewody, SKO czy RIO, Gminie przysługuje odwołanie do WSA.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Paweł

Pytanie: Czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpoznało odwołanie żwirowni od wydanej przez Burmistrza decyzji omownej decyzji w sprawie warunków środowiskowych (decyzja z dnia 30.09.2015 r.). Jesli tak to jakie jest orzeczenie SKO. Proszę opublikować decyzję SKO wraz z uzasadnieniem tak jak to miało miejsce w przypadku decyzji z dnia 30 września.

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

Tak, SKO rozpoznało decyzję, która wydałem i ją uchyliło. Obecnie odwołaliśmy się do WSA i czekamy na dalsze postepowanie. Musielibyśmy publikować wszystkie akta sprawy (cały segregator), więc zapraszam Pana do urzędu pokój nr 2 i tam wszelka dokumentacja zostanie Panu udostępniona. Publikacji podlega obwieszczanie o nie wydaniu decyzji.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak

Zadający: Misiek

Pytanie: Czy przeciwko gminie toczą się jakieś sprawy sądowe (z czyjego wniosku)? Jaka jest wartość roszczeń w stosunku do gminy? Czy zapadły jakieś choćby nieostateczne wyroki?

Odpowiedź:

Witam,

Obecnie przeciwko Gminie Ińsko już od kilku lat toczy się sprawa związana z mieszkaniami socjalnymi i świetlicą w Ciemniku. Poprzedni wykonawca, z którym została zerwana umowa za nienależyte jej wykonanie podał Gminę do sądu o zapłatę ok. 500 tys. złotych. Sprawa nadal jest w toku i nie posiadamy informacji kiedy może zostać zakończona.

Gmina Ińska wystąpiła do sądu o odebranie użytkownikowi wieczystemu terenów za przystankiem PKS, w związku z niewywiązaniem się z umowy tj. brakiem inwestycji na tym terenie. Czekamy na pierwsze decyzje sądu w tej sprawie.

Pozdrawiam

Burmistrz Ińska Jacek Liwak